Letní olympiáda

Jaké novinky se chystají pro další LOH?

Jedna olympiáda je za námi, druhá před námi, tak by se dala charakterizovat současná situace ve sportu. I když soutěže v brazilském Riu de Janeiru už jsou dávno uzavřené a medaile rozdané, Mezinárodní olympijský výbor samozřejmě nezahálí. Už v Riu rozhodl o některých inovacích, které se chystají na hry příští.

Přibude staronový baseball a softbal

Především jde o to, že za čtyři roky se v japonském Tokiu objeví hned pět nových sportovních disciplín. Tedy v některých případech nových, v jiných staronových. Baseball a softbal se na olympijská kolbiště vrátí po dvanácti letech. Naposledy byl olympijskou disciplínou v roce 2008, kdy se hry konaly v čínském Pekingu. Ovšem v Londýně v roce 2012 a stejně tak i letos v Riu měl smůlu, do programu se bohužel nedostal. V roce 2020 se to ale v Japonsku změní.

Čtyři premiéry

Čtyři další sporty ale budou mít v nabitém sportovním programu v Tokiu svoji premiéru. Jedná se především skateboarding, surfing, karate a sportovní lezení. Dosud totiž nebyly součástí olympijských programů. Jak se na ně dostaly? Cesta to byla poměrně dlouhá. Pětku sportů, které by v Tokiu neměly chybět, navrhli už v září roku 2015 japonští pořadatelé. Ovšem samotný jejich návrh je pochopitelně ještě do itineráře her ještě nepošle. Doporučení ke schválení provedl v červnu 2016 výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který zasedal Lausanne. Novou pětku pak definitivně potvrdil kongres v Riu.

Proč právě tyto sporty?

Zařazením nových sportů tak Japonci využívají novinku platnou právě od roku 2020. Nová pravidla dovolují do programu doplnit až 18 dalších disciplín a zvýšit kapacitu sportovců o dalších 474. Pořadatelé i MOV si od toho slibují, že se na sportovní soutěže přijede podívat větší množství fanoušků z řad velmi mladých lidí. Právě sporty jako skateboarding nebo sportovní lezení jsou mezi mladými velice populární.

You may also like...