I při plavání se můžete zranit. Jak?

I při plavání se můžete zranit. Jak?

Plavání patří ke skutečně oblíbeným sportům, které člověku slibují dlouhodobé zhubnutí a efektivní zabrání všech partií těla. A i když si člověk říká, že se při plavání nemůže nijak zranit (přece jenom voda nadnáší a tím se eliminují možná rizika), opak je pravdou. Většinou je na vině nejčastějších zranění jenom špatné provádění plaveckých stylů. Jindy za to může nedostatečné protažení, které je alfou i omegou i u tohoto sportu.  

Plavecké rameno jako nejčastější zranění při plavání 

Stejně jako existuje běžecké koleno, kterým trpí milovníky běhu, existuje také takzvané plavecké rameno, které postihuje zase vášnivé plavce. Už bylo řečeno, že většina poranění se způsobuje špatnou technikou plavání a plavecké rameno je způsobeno přesně tímto. Někdy za ním ale stojí i přílišné přetažení nebo přetěžení ramene. 

Toto zranění se projevuje hlavně bolestí, která se především ve vodě rapidně zhoršuje. Problémy se cítí hlavně mezi bazény při pauzách a pokud se problém neřeší, můžete zaznamenat neutuchající bolest i během noci.  

Problémy s krkem 

Zejména ženy mají tendenci plavat s hlavou nad hladinou. Jenže tímto plaváním si jenom škodí, konkrétně škodí své páteři a krku. Krk se může vlivem špatném techniky a nedostatečného strečinku stát velmi citlivým, a to i během jiných chvil, nejen při plavání.  

Nesnažte se proto držet hlavu nad hladinou, ale mějte ji ideálně ve stejné linii s krční páteří. Oči upřené dolů. Otáčejte při plavání nejen šíji, ale celé tělo, ať je krk co nejméně namáhán. 

Nevyzpytatelné křeče 

Stále se v mnoha případech mohou objevit křeče. Tento nevyzpytatelný problém, který je většinou reakcí na přetěžování svalů a kloubů, může trvat sice jen několik vteřin, ale také může přetrvávat až patnáct minut. Jelikož křeče doslova znemožňují pohyb, mohou nás stát ve vodě i život.  

Křeče se projevují náhlou kontrakcí svalů v kombinaci s neutuchající bolestí a omezenou hybností. 

You may also like...