Jak poznat, že je mé tělo přetížené?

Jak poznat, že je mé tělo přetížené?

Sportování je oblíbenou výplní volného času. O tom není pochyb ani sporu. Pokud však neposloucháte své tělo ani při sportování, může se stát, že se zraníte a bude vám znemožněn pohyb, který tak moc milujete. A to je ostatně velká škoda, protože se tím usadíte na pohovku a zdraví začne pokulhávat. Proto vnímejte své tělo a ve chvíli, kdy se cítíte unavení, si dejte pauzu. Ovšem únava není jediný signál toho, že má tělo dost. 

Nestačíte s dechem nebo dostáváte svalové křeče? 

Podobných signálů je víc než dost. To, že je vaše tělo celkově přetíženo, poznáte díky vícero věcem. Například nemusíte stačit s dechem, mohou vám začít tuhnout svaly nebo vás mohou postihnout nekontrolovatelné svalové křeče. A když se k tomu přidá také prudký pokles vaší výkonnosti nebo neutuchající bolesti hlavy, je načase trochu zpomalit.  

Přetížení organismus o sobě může dát vědět i jinak. Například se může dostavit zvýšená teplota, a to hlavně po náročném výkonu. Velmi často přichází druhý den po vykonávání sportu. V takovém případě musí nastoupit odpočinek, s jehož pomocí všechno hravě zvládnete. 

Nejčastější zranění či problémy, které se se sportem pojí 

Tělo může na nemožnost sportovat upozornit také jinými způsoby, a to například těžkostí nohou. Pokud jsou vaše nohy těžké, znamená to, že jsou unavené, proto jim dopřejte lázeň v podobě střídání teplé a studené vody. To samé platí v případě, že nohy otečou. Vyhýbejte se v takovém případně soli, alkoholu a cigaretám, volte adekvátní obuv. 

Pokud se vám na nohou objeví puchýře, rozhodně je nepropichujte, abyste do bolavého místa nedostali infekci. V takovém případě by bylo hojení otázkou dlouhodobější. Raději investujte do speciálních gelových náplastí, díky nimž dochází k takzvanému vlhkému hojení, což je v tomto případě rychlejší léčba. 

V případě, že dojde k odřeninám nebo naraženinám, používáme dezinfekci a rány zalepujeme náplastí. Ideální jsou voděodolné alternativy, které se nevzdají ani tehdy, kdy se setkají s proudem tekoucí vody. 

You may also like...