Dna: jaké jsou příčiny obávané nemoci?

Dna: jaké jsou příčiny obávané nemoci? 

Dna je forma zánětlivé artritidy, která je velmi bolestivá. V České republice postihuje dna až 10 % populace, a to nejčastěji muže nad 40 let.  

Je to metabolická nemoc způsobená nadměrnou koncentrací kyseliny močové. Obvykle postihuje jeden kloub (často kloub palce nohy).  

Dna se nedá vyléčit, ale může být účinně léčena a zvládána pomocí léků a iniciativy pacienta. 

Jaké jsou příčiny dny  

Nemoc je způsobena stavem známým jako hyperurikémie, kdy je v těle příliš mnoho kyseliny močové. Organismus vytváří kyselinu při odbourávání purinů, které se nacházejí v těle a v potravinách, které jíte. Přílišné množství kyseliny močové způsobuje hromadění jejích krystalků v kloubech, tekutinách a tkáních.

Jaké jsou rizikové faktory dny 

Možná znáte přezdívku dny: nemoc králů. Tu si získala v minulosti, kdy pouze lidé vyšších vrstev jedli hodně masa. Právě jeho přílišná konzumace patří mezi rizikové faktory. Spolu s přílišnou konzumací alkoholu, špatným pitným režimem, dlouhodobým užíváním diuretik, nadváhou a nedostatkem pohybu. Dna může být také genetická.  

Jaké jsou příznaky dny  

Příznaky dny se liší v závislosti na stádiu nemoci.  

Asymptomatická hyperurikémie  

Zvyšuje se hladinu kyseliny močové v krvi, ale zatím nemůžeme pozorovat žádné příznaky.  

Akutní záchvat dny  

Nastupuje náhle a rychle. Prvním postiženým kloubem bývá většinou palec u nohy, který napuchne, zčervená, je přecitlivělý na dotyk a bolí.  

Může se objevit zimnice a teplota. 

Interkritické období 

Nastupuje po záchvatu dny, kdy veškeré její příznaky zcela vymizí a zdá se, že je nemocný vyléčen. Toto období může trvat šest měsíců až dva roky, než se vrátí záchvat.  

Léčba dny  

V případě, že se onemocnění potvrdí, lékař doporučí změnu stravování a životního stylu. Také jsou pacientovi předepsány prášky na snížení koncentrace kyseliny močové, ale nejdůležitější součást léčby je právě v rukou pacienta.  

Základem léčby je pravidelný pohyb, rozumná váha, dodržování pitného režimu a dieta. 

You may also like...