Jak poznat, že jsme vyčerpáni?

Jak poznat, že jsme vyčerpáni?

V dnešní době se řada lidí naprosto přepíná. Lidé dnes chtějí všechno stihnout co nejrychleji to jde, nechtějí plýtvat svým časem, a tak mnohdy dělají věci, které jim jen ubírají energii a které je vysilují. Neuvědomují si, že nadměrná práce, nadměrná námaha a nedostatek odpočinku má negativní vliv na náš organismus, který rázem může zkolabovat. Jelikož vyčerpáním nechce padnout vůbec nikdo, nabízí se otázka, jak poznat, že nás vyčerpání sužuje a jak mu tím pádem krapet předcházet? 

Většinou se začátek roku nese ve znamení vyčerpání. Lidé chtějí dohnat práci, kterou nestihli v loňském roce, najednou se opět po lenivých vánočních svátcích musí dostat zpátky do běžného koloběhu. Pravdou však je, že jen málokdo pozná, kdy už je to na hraně s vyčerpáním. Aby se nezkolabovalo, prozradíme vám pár jasných příznaků, které říkají, že už potřebujete pauzu.  

Fyzická bolest 

Když člověka něco fyzicky bolí, většinou to spojuje s blížící se nemocí. Jenže fyzická bolest patří mezi základní symptomy lidského vyčerpání. Pokud vás trápí fyzická bolest, tělo vám tímto způsobem signalizuje, že už je čas na změnu, že je třeba zvolnit, uklidnit se. K nejčastější fyzické bolesti při vyčerpání patří bolesti zad, také bolesti žaludku, průjem nebo naopak zácpa či zažívací potíže obecně.  

Kolísání váhy 

Celkové vyčerpání organismu se také projevuje podezřelým kolísáním váhy. Stres zpomaluje metabolismus, tudíž najednou začnete přibírat. Poté na chvilku zvolníte a najednou je vše v pořádku. V souvislosti s kolísáním váhy, které poukazuje na zmiňované vyčerpání, je také zvýšená chuť na sladké nebo na tučné potraviny. Tímto stylem dává tělo člověku najevo, že potřebuje energii, která mu chybí.  

Ztráta trpělivosti 

I ztráta trpělivosti je signálem toho, že je načase zvolnit, zpomalit, odpočinout si. Na vztazích kolem sebe vidíte, jestli jste nebo nejste vyčerpaní. Pokud přehnaně reagujete na jinak zcela běžnou věc, hoďte se takzvaně “do klidu” a odpočiňte si. Vyčerpanost se takto také projevuje. 

You may also like...