chiaseminka

Zázračná chia semínka

Chia semínka, Šalvěj hispánská, neboli Salvia hispanica, dříve rostla jako jednoletá planá bylina. Má výšku asi 1 metr a fialové nebo bílé květy. Chia semínka jsou olejnatá, obsahují 30 % olejů a jsou neuvěřitelně bohatá na živiny. Chia semínka patří právem mezi superpotraviny či superfoods.

Obsah cenných látek

Tato semena jsou významným zdrojem minerálů, bílkovin, vlákniny i omega-3 mastných kyselin. Jsou vynikající při zvýšené fyzické aktivitě, sportovním výkonu, rekonvalescenci a stresu. Chia semínka mají velké sytící schopnosti, při namočení přirozeným způsobem zvyšují svůj objem, dokáží hydratovat a do naší potravy vnáší pocit zasycení a mnoho doplněné energie. Semínka Chia obsahují až 5 krát více vápníku než třeba mléko, 3 krát více železa než má špenát a 15 krát více hořčíku než nám nabídne brokolice.

Vápník je potřebný pro normální a zdravý vývoj a funkci pohybového aparátu u dětí, sportovců i těžce pracujících a zabraňuje vzniku osteoporózy, zejména u žen po menopauze. Vápník se z Chia semínek plně vstřebává do těla díky přítomnosti boru v semenech. Působí tak jako katalyzátor jednak pro vstřebávání, ale i asimilaci vápníku.

Chia semínka jsou zdrojem mnoha dalších minerálů jako draslík, fosfor, hořčík, měď, mangan, molybden, zinek a železo, které jsou důležitými prvky pro vytvoření enzymů i hormonů. Podporují činnost endokrinního systému. Jsou vynikajícím zdrojem fosforu, který napomáhá normální funkci nervového systému a naší paměti. Draslík dokáže zabránit vzniku svalových křečí, normalizovat a stabilizovat krevní tlak. Zinek zase aktivuje náš imunitní systém, zlepšuje výkonnost svalů a má zásadní význam při reprodukci. Hořčík pak zase zvyšuje vstřebávání vápníku a draslíku, navyšuje naši energii. Chia semínka obsahují vitamíny A, B1, B2, B3, B9 i B12, ovlivňují činnost těla, metabolismus, kardiovaskulární i nervový systém.

Jídlo aztéckých běžců a válečníků

Chia semínka jsou označována jako jídlo aztéckých běžců a válečníků. Těm stačila jedna hrst těchto semínek pro dodání cenné energie na jeden den. Chia patřila do jídelníčku starých Aztéků, Mayů a Inků. Kombinovali ji ještě s dalšími třemi nejdůležitějšími potravinami jako s kukuřicí, fazolemi a amarantem. Byla klíčovou součástí jejich stravy, ale také sloužila pro náboženské rituály a Chia semínky se i platilo. Aztékové také věřili, že tato semínka jim poskytují obrovskou nadlidskou sílu a moc. Pomáhala jim přežít v drsných podmínkách hor a poměrně teplém podnebí. Výborně dokáží hydratovat a vzpružit po fyzickém i psychickém vyčerpání.

You may also like...