material sportovni obleceni

Materiál na sportovní oblečení je klíčový

Membránové materiály se sestávají z povrchové látky a tenké vrstvy polymerního materiálu, tedy membrány, která má za úkol nepropustit vodu zvenčí skrze materiál, ale umožnit odpařování vodních par z vnitřní strany materiálu. Tato membrána je velmi tenká a s nosnou tkaninou bývá spojena laminací.

Je-li membrána laminována pouze s nosnou tkaninou a na její vnitřní strana je zpravidla kryta volnou podšívkou jedná se o takzvaný dvouvrstvý laminát. Podšívka brání poškození membrány a zároveň kontaktu těla s membránou. Laminací se samozřejmě sníží parametry nepromokavosti a prodyšnosti původní samotné membrány, ale zlepší se odolnost vůči poškození, která je dána odolností svrchní tkaniny. U třívrstvých laminátů je membrána umístěna mezi svrchní látkou a podšívkou. Tento laminát je používán zejména pro extrémní případy a obzvlášť náročné sporty, protože se řadí mezi ty nejodolnější. Není ale příliš poddajný a pohodlný, takže se netěší velké oblibě pro vyznavače oddechových sportů.

Kompromisem by proto mohly být dvouapůlvrstvé lamináty, které jsou na trhu s membránovým oblečením novinkou. Materiál v sobě kloubí odolnost a ochranu s poddajným a příjemným nošením a dobrou skladností. Je proto ideální výbavou na výlety, kdy potřebujete mít jistotu ochrany před povětrnostními podmínkami, ale také pohodlí a jistotu, že budete moci výbavu rychle a pohodlně schovat do batohu. Na rozdíl od třívrstvého laminátu má na sobě membrána místo podšívky pouze tenký ochranný nános. – nejnovější provedení laminátu. Ve snaze o příjemný, poddajný, ale zároveň odolný materiál došlo k odlehčení třívrstvého laminátu o podšívku a ta byla nahrazena vrstvou ochranného nánosu.

You may also like...