nutricni typologie

Může být nutriční typologie cestou ke štíhlé postavě?

V poslední době se doslova roztrhl pytel s nutriční typologií. Co se pod tímto pojmem skrývá? Jde vlastně o vyhodnocení různých parametrů každého pacienta, jako jeho životospráva, stravovací návyky, ale také povaha, sociální zvyklosti. Na jejich základě je mu potom navržen stravovací režim na míru.

Hodinový test odhalí váš metabolismus

Plusem tohoto systému zdravé výživy je skutečnost, že se systém hubnutí a výživový plán doslova a do písmene ušije na míru konkrétního klienta a jeho zájmů. Propagátorem tohoto způsobu výživy je český lékař MUDr. Petra Fořt, který má v tomto oboru více než 20 let zkušeností. Vlastně se v problematice výživy pohybuje prakticky celý život a na základě svých zkušeností sestavil metodu nutriční typologie. Pomocí různých otázek podle jeho konceptu je možné přesně zjistit, jak se stravujete, jaké jsou vaše zvyky. Test trvá zhruba hodinu a můžete se setkat například s otázkou, jaký jste povahový typ, zda třeba cholerik, nebo melancholik, nebo jestli se umíte obejít krátkou dobu bez masa. Všechno hraje roli v tom, jaký je váš životní styl.

Zapracujte výsledky analýzy do svého jídelníčku

Výsledky, tedy odpovědi na vaše otázky jsou zaznamenány do počítače. Následně dojde k jejich vyhodnocení. Výsledkem je podrobná analýza jaký máte metabolismus, jaký jste nutriční typ. V zásadě rozeznáváme tři základní nutriční typy, a to je proteinový, sacharidový a také smíšený. Velká část lidí spadá do smíšené kategorie. Měli byste výsledku přizpůsobit jídelníček. Například pokud dobře trávíte proteiny, není problém si jich ve vhodně sestaveném a načasovaném jídelníčku dopřát dostatek. Váš nutriční poradce by vám měl dát cenné rady, jak s poznatky získanými v testu zacházet, jak je zapracovat do svého jídelníčku. Jestliže se vám to podaří, můžete úspěšně zhubnout a udržovat si optimální váhu. Velmi častým doporučením například bývá zařadit sacharidy do jídelníčku ráno a dopoledne, kdy je organismus dobře nastartovaný a lehce spaluje.

You may also like...