Chyby, které z běhu dělají spíše škodlivou aktivitu

Chyby, které z běhu dělají spíše škodlivou aktivitu 

Už jste někdy slyšeli rčení, že je něco spíše na škodu než k užitku? Mohli jste to slyšet v různých kontextech, dokonce i v souvislosti s nějakou sportovní aktivitou. Právě sport jako takový je totiž tím, co může zdraví a tělu obecně prospět, ale také může rapidně uškodit, pakliže se dopouštíme několika poměrně závažných chyb. Bývá tomu tak i při běhu, oblíbené venkovní aktivitě, která je součástí mnoha životů. V čem konkrétně při běhu chybujeme? 

Bereme si nevhodnou obuv 

Jednou z klíčových věcí úspěšného a správného běhání je nevhodná obuv. Výběr špatné běžecké obuvi se může negativně podepsat na našich kloubech, především na kolenou. Vyplatí se, když si vytipovanou běžeckou obuv pořádně zkusíte. Při zkoušení hlavně sledujte, jestli mají prsty dostatek místa a jestli vás bota nikde netlačí. Nebojte se proběhnout mezi regály, abyste zjistili, jestli vám skutečně vyhovuje tak, jak jste si představovali.  

Běžecké boty vybírejte s ohledem na to, v jakém terénu plánujete běhat. Bude to kopcovitý terén za domem, nebo spíše asfaltová, rovná trasa? 

Nedostatečně se oblékáme 

Anebo špatně se oblékáme. Už jste někdy slyšeli o tom, že neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení? Něco na tom bezesporu bude. S sebou bychom měli mít vždycky funkční oblečení, ve kterém se budeme cítit dobře. Jednotlivé kousky by měly být z takového materiálu, který se naprosto přizpůsobí všem našim pohybům.  

Klíčem je spíše více tenčích vrstev, které můžete postupně svlékat, než sázka na tenkou a následovně příliš tlustou vrstvu. Dámy by neměly zapomenout na jedno – na kvalitní podprsenku, díky které nebudou mít otřesená prsa. 

Rozehřátí a protažení je alfou i omegou 

Aby se vám nestalo, že si natáhnete sval nebo cokoliv jiného, nezapomínejte se celkově rozehřát a protáhnout. Takový krátký, pětiminutový, ale dynamický strečink trupu, kolen a kotníků navíc zajistí, že podávaný výkon bude pro vás daleko přijatelnější a poklepete se za něj po rameni.  

Po doběhnutí posledního metru se také nezapomeňte protáhnout. V této chvíli nastupuje na scénu takzvaný strečink statický. 

You may also like...