sport-beh

Začínáme běhat

Běhání může působit jako jednoduchý sport s ne příliš komplikovaným postupem. To je však mylný dojem, špatná technika běhu může vést ke spoustě nepříjemnostem, které mohou mít dokonce vážnější následky. Proto je třeba si před vyběhnutím do ulic něco málo zjistit.

Pokud jste začátečník, či se snad po dlouhé době snažíte opět naběhnout do režimu joggingu, je dobré nezačínat hned s nasazením nejvyšší obtížnosti. Jako začátek se doporučuje nejprve kolem trati pochodovat a postupně navyšovat podíl běhu až do momentu kdy budete schopni běžet i 15 minut v kuse. Dále je také důležitý dostačující odpočinek. Z hlediska týdenního počtu je nejlepší nepřekračovat počet běhání na třikrát, čtyřikrát týdně. Po každé námaze by si totiž tělo mělo dopřát den klidu, aby se svalstvo mohlo zregenerovat a přizpůsobit trvalému pohybu. Jedním z nejdůležitějších, přes to nejvíce opomíjených faktorů pro dodržení správné techniky běhu je protažení a prohřátí po námaze. Pokud chcete z běhání maximálně čerpat, musíte klást přinejmenším stejný důraz na tzv. „docvik“ skládající se z protažení nejvíce namáhaného svalstva. To předejde jakýmkoliv bolestem a nebudete si připadat tolik unaveni a vyčerpáni. Od bolesti a ztuhlosti svalů Vám také pomůže správné dýchání během joggingu. Na rozdíl od klasických posilovacích cviků si zde nemusíte dávat pozor na synchronizaci pohybu s dechem. U běhání je důležité dýchat pravidelně, v intervalech, které vyhovují Vám, a které si sami ustanovíte.

Technika běhu

Pokud jde o samotnou technickou stránku běhu, měli byste se držet těchto pokynů především pro dosažení plnohodnotného běhu jak fyzicky tak i psychicky. Důležité je, abyste o svých krocích přemýšleli a soustředili se na pokládání nohy na zem. Nemělo by se jednat o těžké, silné kroky, které Vám budou způsobovat nepříjemné otřesy páteře, tudíž i ztrátu rovnováhy. Kupříkladu, když budete dopadat tvrději na paty, běh může být úmornější a bude pro Vás těžší dosáhnout rychlosti adekvátní k aktivitě těla. Dále se doporučuje být stále uvolněn během pohybu. Můžete se letmo předklonit, ale ne tolik, abyste byli nuceni krčit ramena. Hlavu držte vzpřímeně, abyste se vyhnuli bolesti krčního svalstva a páteře.

Zajímají-li Vás stravovací návyky doporučované během běhacího režimu, můžete se zaměřit na jídla typu tvaroh nebo čerstvý sýr, která reagují antagonisticky ke kyselinám vytvářejícím se ve svalstvu po námaze, a vyvolávajícím tak bolesti. Neméně podstatný je samozřejmě i pitný režim, který je součástí jak běhání a sportovního životního stylu, ale také správné životosprávy a zdravého jídelníčku.

Zdroj: domaciposilovna.cz

You may also like...