Jedete do Chorvatska

Jedete do Chorvatska? Mohou vás zdržet kontroly

Češi miluji Chorvatsko, alespoň o tom svědčí statistiky z oblasti cestovního ruchu. V minulých letech do této země vyráželo cca 900 tisíc českých turistů, což je skutečně úctyhodný počet. Lze předpokládat, že i letos bude situace podobná. Ovšem objevují se věci, které mohou cestu i pobyt značně zkomplikovat.

Co způsobila uprchlická vlna

Uprchlická vlna totiž postihla země, které jsou na trase k nám do střední Evropy, a proto mnohé země zavádějí přísnější kontroly na hranicích. Především se jedná o kontroly tam, kde se nachází hranice se zeměmi, jež nepatří do schengenského prostoru. Přitom do současnosti probíhaly kontroly na chorvatsko-slovinské hranici spíše namátkově, máme tím samozřejmě na mysli jak výstupní, tak vstupní kontrolu. Nyní ale již budou tyto kontroly mnohem přísnější a zřejmě potkají každého. Češi, kteří pojedou směrem k Jaderskému moři, se s nimi pravděpodobně potkají, a měli by se na ně proto připravit. Musí také počítat s určitým zdržením, které kontroly přinesou.

Pozor i na zdražení

Dosud lidé s pasy z unijních zemí mohli projíždět volně, ovšem teď budou na každém vstupu a výstupu ze schengenského prostoru prověřováni. Cestovní pasy se budou srovnávat s databází, kterou má k dispozici schengenský systém a také s odcizenými doklady. Kontrola platí pro všechny bez výjimky. Nemusíte se ale bát – pořád platí, že můžete cestovat do unijních zemí na občanský průkaz, a Chorvatsko je samozřejmě členem EU. V případě, že ale zamíříte mimo EU, budete muset mít pas samozřejmě s sebou. Proto pokud plánujete cestu do Chorvatska, počítejte s případným prostojem. Další možná nepříjemnost, která vás může potkat, je mírné zdražení. Ceny ubytování v Chorvatsku se lehce zvedají, ovšem nemělo by jít o nějaký zásadní skok. Přesto to může být nepříjemné.

Zdroj: idnes.cz

You may also like...