Rychlé běhání

Neběhejte příliš rychle

Při běhání je třeba trpělivost a nepřepálit začátek, Nedřete se zbytečně a zlepšujte se pomalejším během. Hodně začátečníků chce výsledky přes noc. Pokud nemáte základní kondici a běháte příliš rychle, po krátké době skončíte. Běh je totiž pak nepříjemný a bolí. Tak to ale být nemusí. Chce to více trpělivosti na začátku, rozvinout základní aerobní vytrvalost opravdu velmi pomalým souvislým během, klidně i rychlejší chůzí. Pokud nemáte základní vytrvalost, nebudete mít velké pokroky.

Běh a hubnutí

Hubnutí je velmi často cílem řady začátečníků. Pokud nemáte základní kondici, zbytečně dřete a neumíte spalovat. Většinou vám začnou růst svaly a místo toho, aby šla kila dolů, váha se zvyšuje. Spalování tuků závisí na základní, aerobní kondici, proto je důležité běhat pomalu a aerobní pásmo postupně budovat. Čím rychleji budete časem běžet za aerobních podmínek, tím lépe budete spalovat tuky.

Vrcholoví vytrvalci s širokou aerobní kapacitou mají minimum podkožního tuku. Špatné je také běhat nepravidelně a nárazově. Málo je 1x až 2x týdně, mnoho je denně bez nutné denní přestávky na odpočinek. Běhejte ob den, alespoň 3x týdně 30 minut týdně. Po několika měsících můžete čas postupně prodloužit na 45 až 60 minut a přidat jeden tréninkový den a běhat 4x týdně.

Efekt běhání

První efekt lepší kondice je po pár týdnech běhání, ale ještě není tak stabilní. Trvalejší zlepšení kondice nastane po 2 až 3 měsících. Pak budete trénovat více a zrychlíte. Teprve pak můžete zapojit tempa nebo intervaly. Vsaďte na běžecké oblečení s reflexními doplňky.

V zimě zkuste běh s runningovými holemi pro vyšší stabilitu a vlivem zapojení paží ulevíte nohám. Nejdůležitější součástí běžeckého vybavení jsou boty. Některé specializované prodejny nabízejí odborné poradenství a na základě velmi jednoduché diagnostiky došlapu vám doporučí optimální botu. Pomůže i kvalifikovaný trenér.

You may also like...