Somatotyp určí pravý sport

Somatotyp vám určí ten pravý sport pro vás

Somatotyp vám pomůže odhalit tajemství úspěchu. Zjistíte, jaká je vaše tělesná stavba a jak má vypadat váš ideální trénink. Někdo se může cpát od rána do večera a nepřibere ani deko, jinému stačí přivonět k čokoládě a kila letí nahoru. Někdo denně dře v posilovně, ale jeho postava na to stále nevypadá. Genetika je prevít a je nutné ji občas obelstít. Odborníci tvrdí, že predispozice a potenciál pro sport jsou dány ze 40 až 70 % geneticky. Genetické testy odhalí sportovní předpoklady každého a pak lze nastavit vhodný tréninkový program a s vrozenými predispozicemi pracovat.

Jděte spolu s tělem

O tom, jak si povedeme při různých sportech, rozhoduje několik faktorů. Nejvýznamnější roli hraje naše tělesná stavba neboli somatotyp, který je dán zhruba ze 70 % geneticky. Úzký oválný obličej nikdy nebude kulatý. Vzhled naší postavy je závislý i na množství svaloviny, podkožního tuku a vaší celkové výkonnosti. Tyto faktory můžeme ovlivnit tréninkem a vhodnou stravou. Jsou základní 3 samotypy, endomorf, mezomorf a ektomorf.

Přesně zjistit somatotyp lze prostřednictvím měření v některých fitness centrech a specializovaných zařízeních pro sportovce. Na základě tělesné stavby se dá snáze sestavit vhodný tréninkový plán a jídelníček pro dosažení vytoužených výsledků.

Endomorf

Kulatý obličej, krátký krk a široké boky. Větší množství tělesného tuku a snadné přibývání na váze. Predispozice pro silové sporty jako vrh koulí či vzpírání. Při vyšším počtu silových tréninků budete nabírat i podkožní tuk.

Doporučuje se silový a budovací trénink v kombinaci s aerobním cvičením. Jídelníček musí být přísnější, minimum množství jednoduchých cukrů a živočišných tuků s převahou nasycených mastných kyselin. Nutné je dodržet hodnoty přijímaných sacharidů mezi 2,5 až 4,5 g na 1 kg tělesné hmotnosti.

Mezomorf

Velký hrudník, široká ramena a lícní kosti, pevná svalová struktura a silná kloubní spojení. Rychlé nabírání svalové hmoty s nízkým poměrem podkožního tuku. Rychlá regenerace a velká svalová síla. Sporty jako gymnastika, atletika a kulturistika. Díky silným kloubním spojením a rychlé regeneraci více silových a budovacích tréninků.

Trénink o délce 90 až 120 minut i 4x týdně. Obecné stravovací zásady, které může i porušit a přesto bude mít přírůstek svalového objemu s nízkým množstvím podkožního tuku. V období budování svalové hmoty a při vysokém počtu tréninku se příjem sacharidů může pohybovat na 4 až 6 g na 1 kg tělesné hmotnosti.

Ektomorf

Úzký oválný obličej, úzká ramena i hrudník a dlouhé končetiny s dlouhými úzkými svaly, úzkými boky a drobným kloubním spojením. Stěží přibývá na hmotnosti, má nízké procento podkožního tuku. Štíhlé tělo se hodí pro vytrvalostní sporty, běhy na dlouhých tratích či skoky na lyžích. Nutné je kompenzační, balanční a stabilizační cvičení pro zpevnění kloubních spojení, vaziva a šlach.

Důležitá je regenerace. U vytrvalostních sportů jděte pozvolna na plný trénink v průběhu několika týdnů. Budování svalové hmoty 3x týdně víc než hodinu. Jeden trénink má mít 5 až 7 základních cviků. Množství sacharidů z komplexních zdrojů s nízkým až středním glykemickým indexem jako těstoviny, rýže a celozrnné pečivo se může pohybovat kolem 8 až 10 g na 1 kg tělesné hmotnosti.

You may also like...