Sport ve 40-ti letech

Jak sportovat, když je nám 40 let

Kolem čtyřicítky jsme v období, kdy buď sportujeme odmalička a i v tomto věku pokračujeme víceméně pravidelně, nebo patříme k těm, co se sporem ještě nezačali, nebo už svou snahu vzdali a raději sedí doma. V každém případě je čtyřicítka zlomový věk a zmíněné rozdíly se mezi oběma skupinami začínají ve velkém projevovat. Nejde jen o přibývající kila a větší velikosti oblečení.

V tomto období skončilo absolutní obnovování většiny buněk v našem těle. Proto je velmi důležité kromě zapojení pravidelné fyzické aktivity začít užívat i vhodné doplňky stravy, které obsahují dostatek vitaminů, minerálů a omega mastných kyselin. Zdravá a pravidelná strava je klíčová. To vše dohromady nám pomůže udržet svěží vzhled, štíhlost, zdravou váhu a ochrání nás to před problémy, jako je osteoporóza, diabetes a srdeční příhody.

Pozitivní návyky

Pokud jste doposud pravidelně rekreačně sportovali, je třeba pro udržení optimální kondice i váhy dodržet udržovací cvičení alespoň 2x týdně. Doporučuje se klidnější forma tréninku, jako je jóga, pilates a body balance. Zapojte také plavání, které skvěle ochrání klouby a dobře posiluje záda. Výborné jsou dlouhé procházky a jízda na kole či rotopedu. Je nutné hlídat si v tomto věku i jídelníček. V tomto věku už tělo nespaluje tak rychle jako ve 20 letech a disciplína ve stravování je tedy na prvním místě.

Špatná skladba jídelníčku je u většiny čtyřicátníků nejčastější chybou. Pokud jste se nikdy nevěnovali sportu a máte nadváhu, je třeba zvolit sportovní disciplínu, která stejnoměrně zapojí všechny části vašeho pohybového aparátu.

Sport ve 40

Zkuste třeba tanec, kalanetiku, powerjógu, pilates, chůzi nebo cvičení s fitballem. Začít sportovat není těžké, i když jste nikdy necvičili, velmi rychle se mohou projevit velké pokroky. Ze začátku se bude tělo ze cvičení vzpamatovávat vždy o trochu déle než by to bylo třeba ve 20 letech. Nikdy to hned na začátku nepřežeňte.

Pokud nemáte s pohybem žádný větší problém a zdraví vám to dovoluje, můžete pomalu začít provozovat cokoliv. Vyzkoušejte akrojógu pro perfektní protažení celého těla, kombinaci protichůdných složek, jako zklidňující jóga, akrobacie a relaxační thajská masáž. Místo činek budete zvedat lidi. I když budete 2x týdně běhat, nezapomeňte na posilování, což je po čtyřicítce podstatnější než kardio cvičení. Zapojte cviky na zádové svalstvo, břicho, pánevní svalstvo a nohy. Posílíte svaly, zpevníte kosti a budete odolnější proti osteoporóze.

You may also like...