Sportujte i během těhotenství

Sportujte i během těhotenství

V tomto období sice nebudete moci cvičit tak, jako před těhotenstvím, ale pohyb je prospěšný. Je třeba vybrat si sport, který vám ani miminku neublíží. S těhotenstvím se snižuje obratnost a pohyblivost.

Nezaapomeňte na to, že se musíte hlídat, ať si neublížíte, nepřepínat se apod., jinak začnete přibírat více, než musíte a z nedostatku aktivity vám začne kapat na maják. Pohyb má být nezbytnou součástí těhotenství. Správný druh fyzické aktivity udrží váš dobrý zdravotní i psychický stav. Nicnedělání ohrožuje vaše zdraví i zdraví miminka.

Super nálada a dobrá fyzická kondice

Pokud se hýbete, nepřemýšlíte až tak o svém těhotenství, budete uvolněné. Pohybem si zlepšíte náladu a fyzickou kondici, podpoříte činnost střev a zamezíte zácpě. V 5 a 6 měsíci se objevují bolesti zad a cviky vám od bolesti pomohou. Vhodné cviky závisí nejen na stadiu těhotenství, ale i na vašem zdravotním stavu.

Nikdy necvičte až do úplného vyčerpání, tělesná teplota při cvičení nesmí překročit 38 °C, takže nepropoťte tričko. Pokud se vám při pohybu točí hlava, přestaňte. Nezadržujte dech a nezvyšujte tlak v břiše. Chraňte se před prochladnutím, pádem či poraněním. Nejezděte do hor nad 2500 m. n. m.

Vhodné sporty v těhotenství

Chůze je nejpřirozenějším a nejdoporučovanější pohyb pro nastávající maminky. Pro zvýšení výkonnosti může být rychlejší, nejlépe v přírodě. Plavání je ideálním sportem celou dobu v těhotenství. Uvolňuje svaly celého těla a prohlubuje dýchání. Plavte vždy pod dohledem druhé osoby, vyhýbejte se rybníkům a řekám, kde je voda znečištěná a studená, v moři si dejte pozor na nárazy vln. Vybírejte si bazény a koupaliště, kde se můžete osprchovat a převléct v teple.

Těhotenská gymnastika je speciální cvičení pro těhotné pro posílení svalů ovlivňující i hladký průběh porodu. Učíte se správné dýchání, kterým snížíte vnímání bolestivosti a zvyšujete fyzickou kondici.

You may also like...