tabata

TABATA – rychlé cvičení s neuvěřitelnými výsledky

Tabata je metoda intervalového cvičení, které v roce 1996 vyvinul japonský lékař IzumiTabata v Národním ústavu Fitness a sport v Tokiu. Se svými spolupracovníky poukázal na vysokouúčinnosttétometody. Toto cvičení zajišťuje rychlejší výsledky, ale není to zadarmo. Jedná se o jeden z nejnáročnějších tréninků. Každopádně je vědecky dokázáno, že cvičení při maximální intenzitě v kratší době je mnohem účinnější, než cvičení v nízké intenzitě trvající dlouho.

Tabata není časově náročná

Toto cvičení vám ušetří opravdu hodně času, což zní slibně, bohužel má to i své ale, a sice že v tomto cvičení si skoro neodpočinete. Při cvičení dvacet sekund makáte stoprocentně a poté deset sekund odpočíváte. Jeden cvik opakujete osmkrát. Nepřijde vám to složité? To máte pravdu, v jednoduchosti je síla, ale věřte nebo ne, zvládnout celou sérii je opravdu makačka.  Přitom jedno kolo by ti mělo trvat pouhé čtyři minuty.

Tabata není úplně vhodná pro začátečníky, ale spíše po pokročilejší cvičitele. Pokud i přesto všechno chcete tabatu cvičit, zvolte si ze začátku méně sérií a jednodušší cviky. Neberte si velkou zátěž, raději vyzkoušejte lehčí zátěž, a když tak si na další sérii přidejte. Důležité při tomto cvičení je cvičit ho tak, jak se má. Nepodvádět a opravdu makat. Dodržovat časové délky, a když skončí přestávka, cvičit jak nejvíce dokážete. Tabata je vytvořena tak, aby poslední kolo skoro ani nešlo dodělat, takže je úplně v pořádku, když při osmém opakování už opravdu nezvládáte pořádně cvičit. Nejdůležitější je zatnout zuby a docvičit až do konce.

Nabízí široké spektrum cviků

Kromě toho, že tabata vám ušetří několik hodin v posilovně je další výhodou, že se na ni dá cvičit opravdu nepřeberné množství cviků. Můžete cvičit vlastně cokoli, stačí dodržovat dané časy.  Rozhodně si ale nevybírejte cviky, které při vysoké intenzitě, což vás při tabatě nemine, nebudete zvládat, a proto je budete dělat technicky špatně. To by bylo spíše na škodu než k užitku. Mezi nejvhodnější cviky pro tabatu patří například dřepy (s výskokem i bez), sklapovačky, angličáky, kliky a další. Na internetu také najdete opravdu bohaté množství videí, kde se toto cvičí, stačí si jen vybrat!

You may also like...