přijatelné drogy

Společensky přijatelné drogy

Pití čaje, kávy nebo alkoholu stejně jako kouření cigaret ve společnosti je běžnou záležitostí. Tyto látky mají skvělé povzbuzující účinky avšak mnohem horší dopad na naše zdraví. Konzumace těchto látek má také podstatný vliv na nárůst stresu.

Kofein

Kofein je droga, která narušuje metabolismus, zrychluje tepovou frekvenci a aktivuje určitá centra v mozku, takže člověk nevnímá únavu, což vyvolává pouze dojem, že člověk má více síly a energie.

Káva je zvláště nebezpečná pro lidi, kteří prožívají stres. Potlačuje schopnost relaxace a narušuje spánkové návyky. Nezapomínejme, že kofein je také obsažen v černém čaji, nápojích kola, ale také v celé řadě analgetik. Jestli trpíte příznaky stresu, vyhýbejte se pití těchto nápojů a čtěte pozorně příbalovou informaci vašich léků.

Theobromin

Do skupiny povzbuzujících látek patří i teobromin, který je obsažen v kakau a v tom případě i v mnoha čokoládových výrobcích. Účinky jsou podobné jako v případě kofeinu, jen o trochu mírnější.

Nikotin

Nikotin je toxická látka, která, kdybychom ji použili v čisté formě, by způsobila okamžitou smrt. Nikotin je příčinou mnoha kardiovaskulárních onemocnění stejně jako nemocí zažívacího a dýchacího traktu. Také není žádnou novinkou, že kouření úzce souvisí s rakovinou plic, a to díky karcinogenním látkám, jež jsou obsaženy v cigaretovém kouři.

Zde přicházíme i k problému pasivního kouření. Kouř z doutnajícího konce cigarety je svým složením rozdílný od kouře vdechovaného kuřákem přímo z cigarety. Některé škodliviny jsou obsažené ve větší míře v tomto kouři než  v kouři aktivně vdechovaného kuřákem. Jste- li kuřákem, uvědomte si, že neohrožujete jen sebe, ale také vaší rodinu, přátelé, spolupracovníky a spoustu dalších, kteří o to nestojí.

Můžete teď vznést protiargument, že vás kouření uklidňuje. Máte pravdu, ale pouze ze začátku. Poté co nikotin pronikne do krve, zvýší se krevní tlak, sníží se teplota kůže a vystupňují se fyziologické reakce na stres.

Alkohol

Alkohol je přímou příčinou mnoha úmrtí – např. úmrtí v důsledku cirhózy jater. Nepřímo má na svědomí mnoho automobilových nehod, pracovních úrazů a sebevražd. Kromě toho, že alkohol negativně působí na různé orgány a celkovou obranyschopnost organismu, způsobuje tento populární nápoj také konkrétní problémy lidem prožívající stres. Člověk, který je ve stresu, často hledá únikovou cestu ze stresových situací konzumací alkoholu. Řešení svých problému takto pouze odsouvá nebo se jim jednoduše vyhýbá. Problémy ovšem nezmizí a pak se stres stává chronickou záležitostí a najít řešení je stále obtížnější.

You may also like...