Proč cvičit jógu

5 důvodů proč cvičit jógu

V dnešním světě plném spěchu a stresu, je důležité umět se naladit do pomalejší, klidnější nálady. Jóga je výborné cvičení, které se rozvíjí už tisíce let. Má mnoho prokázaných zdravotních účinků a nabízí pramenem poznání pro vaši mysl. Jaký konkrétní přínos má jóga?

1.      Zdravé zásady

Etický rozměr jógy přirozeně a nenásilně zapůsobí snad na každého. Jóga ve své myšlence odrazuje od násilí, lhaní, nezdrženlivosti a vede nás k lepší cestě. K čistotě těla i mysli, spokojenosti, sebekázni, poznání a duchovnímu přesahu. Výsledkem je čisté svědomí, které vede k lepšímu a kvalitnějšímu spánku.

2.      Vyrovnaná mysl

Když slyšíme slovo jóga, mnoho z nás si vybaví meditaci. Meditace vyžaduje dlouhou cestu, která není jednoduchá. Pozitivní je, že samotná cesta k meditaci a příprava na ni je zdraví prospěšná a přináší člověku mnohé benefity. Například když se budete pár minut denně pokoušet o meditaci, dokáže těchto pár minut působit jako hodina spánku navíc.

3.      Karma

Karmajóga se zabývá činy, jejich příčinami a následky. Každý skutek, který vykonáte, působí na vaše tělo, mysl i vědomí. Karma není špatná či dobrá, rozhodují o ní naše skutky. Pochopení karmy pomáhá k efektivnímu řešení problémů, k pohledu do budoucna- k následkům.

4.      Láska

Bhaktijóga je cestou oddanosti a lásky. Jde o soucítění, péči a sounáležitost. Ten, kdo se jógou zabývá, by měl jít lidem dobrým příkladem, ovšem měl by se vyhnout poučování a souzení lidí. Podstata lásky je téma, které lidstvo provází už pradávna. Mnoho úvah považuje za vysokou formu lásky, lásku k sobě samému. Je to přirozené, pokud mám ráda sebe samu, mohu lásku dát i ostatním.

5.      Krásné tělo

Jóga je jedno z nejlepších zdravotních a rehabilitačních cvičení. Určitě už jste slyšeli slovo Ásany a jejich sekvence, dobře známé pozdravy slunci nebo měsíci.  Cviky jako bojovníci, střecha či kočka protahují a posilují svaly a tvarují postavu. Jóga protahuje a posiluje svaly, o kterých v běžném životě nepřemýšlíme a neuvědomujeme si, že je také třeba o ně pečovat. Ásany zapojují psychické a fyziologické procesy.

Jóga vám pomůže harmonizovat tělo a mysl. Kdo však chce zůstat jen u cvičení, nemusí se bát. Jóga nikoho do ničeho nenutí, je to jen na vás.

You may also like...