Maraton a delší trasy, v čem tkví jejich kouzlo

Maraton a delší trasy, v čem tkví jejich kouzlo

Pokud běžíte víc než 3 100 mil, je už fyzická kondice opravdu na druhém místě. Přichází moment, kdy se stoprocentně ocitnete na hranici svých sil a pak teprve začne rozhodovat ta vaše vnitřní síla. O tom mluví mnoho závodníků. Pokud se řadíte do řad českých ultravytrvalců, možná se ptáte, kde jsou hlavní důvody prudkého nárůstu obliby tohoto dlouhého běhu, tedy běhu na distance delší než 42 km. Ona je ta ultra mírumilovná disciplína. Trénink je zejména v jeho počátku lehčí než na maraton nebo na desítku. Tak o dlouhé trati mluví respektované trenérské autority.

Když je třeba inspirace

V tom případě hledejte český překlad knihy Jasona Koopa, Základy ultramaratonského tréninku. To je kniha, na kterou mnozí již dlouho čekají. Čtyři nejčastější chyby v tréninku na ultra pomocí tohoto svazku odhalíte jedna dvě. Řadu předních českých ultravytrvalců tvoří zvučná jména. Například výrok Anny Strakové: „Kdo umí trpět a užívat si bolest, trochu běhat, má dobrý žaludek, je tak trochu do běhání blázen, ať se věnuje ultra.“ Věříte jí? Určitě ví, o čem mluví.

Dlouhá versus krátká

Pokud běhům na superdlouhé vzdálenosti zcela neholdujete, můžete si vybrat trati o poznání kratší. Zaměřte se na různé délky a intenzity běhu, čtěte rady a vytvářejte si soubor poznatků, které zúročíte na trati. Poslouchejte zvuky přírody, nebo si stáhněte nové vychytávky, pokud rádi běháte se sluchátky v uších. Nenechte si ujít šanci stanout na stratu mnohých závodů a vdechněte jeho atmosféru. Pokud patříte k začátečníkům, sestavte si tréninkový plán. Jde o to, překonat sám sebe. Vlastní poznání a objevování sebe sama vždy nejvíce posouvalo vpřed civilizace. Nebrázděte stále stejné stezky. Objevujte své nové vnitřní limity i nové kouty našich zemí. Ucítíte neuvěřitelnou a nevyčerpatelnou energii, kterou vám dává příroda a kouzlo pohybu.

 

You may also like...