beskydské Horečky

Objevte zapomenuté beskydské Horečky

Jet do Beskyd pro většinu lidí znamená zajet na Pustevny a pěšky na Radhošť. Jenže ruku na srdce, to už je trochu nuda. Ano, jistě, Pustevny jsou známé a oblíbené, ale vážně – Beskydy, to samozřejmě nejsou jenom Pustevny a Radhošť, ale mnoho dalších krásných míst. Stačí jediné. V Trojanovicích vyrazit trochu jinam – na Horečky.

Dílo prvorepublikového magnáta

Horečky patřily mezi velkého konkurenta Pusteven. Zejména za první republiky v letech 1918-1938 se sem sjížděly spousty turistů. Slávu jim zajistil hlavně prvorepublikový továrník jménem Petr Polach pocházející z nedalekého Frenštátu pod Radhoštěm. Podařilo se mu zde vystavět na svou dobu velmi kvalitní rekreační komplex. Tvořila ho chatová osada, koupaliště a celkem tři budovy s názvem Pantáta, Panímáma a Mariánka. Horští turisté jim prokazovaly stejnou přízeň jako Pustevnám, jenže potom upadly do zapomnění. V současnosti se to naštěstí už začíná měnit. Zkuste se tedy na Horečky vydat a pomoci jim vrátit zašlou slávu. Jděte z Velkého Javorníku přímo do nich.

Čeká vás nádherná rozhledna

Odměna? Před vámi se rozprostřou horské masivy Beskyd a ten pohled skutečně stojí za to. Ostatně Velký Javorník už může oblibou také docela směle konkurovat Radhošti. Od roku 2013 k němu míří stále více lidí. Důvod? Zrodila se na něm malebná rozhledna, která je inspirovaná lidovými stavbami ze dřeva, které jsou typické pro tuto oblast. Spousta lidí prostě neodolá a chce se jít podívat.

Spatříte v dálce i Praděd

Co můžete z Javorníku vidět? Určitě vás nadchnou severní svahy beskydských velikánů jako Lysá. Kněhyně, Smrk, Radhošť. Krásně tu uvidíte i město Frenštát pod Radhoštěm. Váš jistě nemine ani Štramberk s Trúbou. Široký rozhled nabídne i další města a vesnice, samozřejmě za příznivého počasí. Když bude vidět obzvláště daleko, s přehledem dohlédnete i na Velký Roudný a Jeseníky včetně Praděda.

You may also like...