Sezóna na našich hradech a zámcích

Sezóna na našich hradech a zámcích bude věnována renesanční šlechtě

Cestování po Čechách a Moravě je rok od roku populárnější. Mohou za to rostoucí ceny zahraničních dovolených i chuť poznávat místa, která máme takříkajíc přímo za rohem. Naše krajina má co nabídnout. Jedním z velkých lákadel se stávají historické památky, kterými je naše země takříkajíc posetá. Hrady a zámky se nacházejí na každém kroku a 1. dubna zahájily svoji další sezónu. Co si pro návštěvníky připravily?

 

Vstupné se mírně zvyšuje

Pracovat jako kastelán není lehké. Každý z kastelánů, který spravuje hrad či zámek se snaží návštěvníkům připravit zajímavý program a přilákat je do toho svého objektu něčím, co nikde jinde nemají. V kurzu jsou třeba kostýmované prohlídky, různé pohádkové akce, návštěvy dosud uzavřených prostor. Od 1. dubna opět otevřely české a moravské hrady a zámky své prostory návštěvníkům. Milovníci mohou očekávat zvýšení vstupného, podle informací se ale většinou jedná jenom o 10-20 Kč, takže zvýšení nebude naštěstí tak bolestné.

 

Novinky pro letošní rok

Letos se kasteláni rozhodli věnovat sezónu Roku renesanční šlechty. To bude spojovací téma, kterému se budou objekty v síti Národního památkového ústavu věnovat se zvýšenou pozorností – například moravské Bučovice nabídnou prohlídky pod názvem Moravský aristokrat v labyrintu světa. Lidé se tedy mohou těšit na expozice a prohlídky, kde budou moci vidět, jak u nás během renesance česká šlechta žila, jak vypadal její všední den. Vyplatí se zamířit i na zámky a hrady, které jste už v minulosti viděli, protože vám nachystají mnoho nového. Například Červená Lhota, dějiště natáčení pohádky Zlatovláska. Budete moci obdivovat zámecké prostory z doby okolo roku 1920. Hluboká nad Vltavou zase předvede opravené hostinské pokoje kdysi používané při rodinných návštěvách Schwarzenberků. V Českém Krumlově se na podzim začne opravovat slavné otáčivé hlediště. Novinky na prohlídkových trasách chystá třeba Kratochvíle nebo Jindřichův Hradec.

You may also like...