Onemocnění slinivky břišní. Jak se projevuje?

Onemocnění slinivky břišní. Jak se projevuje?

Jakého onemocnění se nejvíce bojíte? Zatímco někteří se bojí obyčejné rýmy, jiní se obávají spíše onemocnění slinivky břišní, protože po tomto onemocnění následuje delší dieta, během které se musí slinivka dát zase zpátky do pořádku. Mimochodem, věděli jste, že onemocnění slinivky břišní, respektive akutní zánět slinivky patří k nejznámějším a zároveň nejrozšířenějším onemocněním, které souvisí s nesprávnou funkcí slinivky? Dalším stejně známým a stejně rozšířeným onemocněním je i cukrovka, která také souvisí s nesprávnou funkcí slinivky, ale o ní zase příště.  

Zaměřme se konkrétně na akutní zánět slinivky. Jak se projevuje, co dělat? 

Jak se projevuje akutní zánět slinivky 

Akutní zánět slinivky se projevuje zejména velice prudkými bolestmi v nadbříšku nebo v jeho pravé části. Bolest doslova vystřeluje do zad, břicho je během akutního zánětu slinivky napjaté a střeva nevydávají žádné zvuky.  

Během prvních projevů akutního zánětu slinivky může dojít i na nevolnost nebo případně až na zvracení, také se můžete setkat se velmi nízkou teplotou.  

Co dělat při akutním zánětu slinivky? 

Pokud dojde na akutní zánět slinivky, nemůžete dělat nic jiného než zamířit k lékaři. V takovém případě je skutečně potřebná odborná lékařská pomoc. V mnoha případech dochází i k syndromu dechové tísně, může také dojít k selhání ledvin nebo ke krvácení či ke zrychlení srdeční frekvence. Říkáte si, že tyto další příznaky vás nemohou potkat? Ale mohou! Podle statistik jimi trpí až dvacet procent pacientů.  

Pokud vyhledáte včas lékařskou pomoc, velice brzy se vám hladina enzymů může vrátit do normálu. Většinou je při rychlém zásahu léčba maximálně sedmidenní s tím, že poté je nařízena dieta a klid na lůžku. Během léčby se musí dva týdny držet hladovka, aby nebyla slinivka nadměrně zatěžována.  

You may also like...