jak správně běhat

5 tipů, jak správně běhat

Běhání se stalo v posledních letech sportovním  trendem. Za jeho pomoci si můžete zlepšit celkovou kondici a výhodou je, že ho můžete provozovat téměř kdekoliv a za minimálních finančních nákladů. Pravidelný běh může pomoci snížit vysoký cholesterol či krevní tlak.Nicméně pokud máte nadváhu či trpíte bolesti pohybového aparátu, tak byste měli dodržovat několik pravidel, abyste si běháním ještě víc neuškodili.

 

  1. Nezapomínejte na protáhnutí

Před začátkem běhání je vhodné tělo na tuto aktivitu připravit. Měli byste se protáhnout a uvolnit si svaly. Nejprve můžete začít s rychlou chůzí a teprve pak pomalu přejít na běh, tělo bude tak lépe připravenou na zátěž. Až s běháním skončíte, tak můžete provést pár uvolňovacích cviků.

 

  1. Správně dýchejte

Není na tom nic složitého. Pravidelně se nadechujte a vydechujte buď ústy nebo nosem, v trojtaktu nebo čtyřtaktu. Nejlépe se ovšem spolehněte sami na sebe, vaše tělo si samo reguluje přísun kyslíku. Nicméně je dobré se vědomě soustředit na hluboké vydechnutí, tím si zvýšíte vitální kapacitu plic. Čím lépe a úplněji vydechnete, tím hlouběji se budete moci nadechnout.

 

  1. Pozor na vaše kosti, vazy a klouby

Běh napomáhá uchovat správnou hustotu kostí, lidé kteří se aktivně hýbají pak mohou předejít osteoporóze. Pravidelný pohyb prospívá i kloubům, zlepšuje se flexibilita kloubního pouzdra a kloub se stává odolnější a stabilnější. Ale běhání může být i rizikové a může způsobovat přetížení pohybového aparátu a následné zranění, a to zejména kloubů, vazů a úponů. Pokud si nejste jistí, zda je pro vás určitý pohyb škodlivý či ne, je dobré poradit se s odborníkem.

 

  1. Zvolte vhodnou obuv

Kvalitní a vhodná obuv je základem dobrého běhání. Při nákupu je nejlepší poradit se s odborníkem, který vám pomůže vybrat takovou obuv, která je speciálně určená na běhání a dobře tlumí nárazy.

 

  1. Zapojit i ruce?

 

Ruce by měly být při běhu nápomocné, pokud je používáte málo, je to chyba. Efektivními pohyby paží můžete pohyb značně podpořit. Ruce by měly být v pravém úhlu a pohybovat se souběžně s tělem, ne před ním. Lokty držte u těla a dlaně nechte lehce otevřené hřbetem ruky ven. Rozhodně je nesvírejte v pěst, vydali byste zbytečnou energii navíc.

You may also like...