sportování v těhotenství

Sportování v těhotenství

Sportování během těhotenství? Proč ne. Jestliže se děťátko správně vyvíjí, maminka je zcela zdravá, netrpí žádnými komplikacemi a ani dříve neměla žádné zdravotní obtíže, není důvod, proč by nemohla sportovat.

V těhotenství byste však neměly začínat se sportem, kterému jste se do té doby nevěnovaly, nebo nějak výrazně zvyšovat výkon a zátěž. Kterým sportem tedy nic nezkazíte?

Chůze a běh

Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb a gravidita na tom nic nemění. Není nad procházku na čerstvém vzduchu. Tělo se lépe prokrví a příjemně protáhne. Chůze navíc pomáhá zmírnit i některé typické těhotenské problémy, jako jsou nevolnosti nebo zácpa. A můžete ji vykonávat prakticky až do porodu. Avšak měly byste se vyvarovat procházkám ve vyšších nadmořských výškách.

S během už je to jiné. Běh není vhodný pro ženy, které před těhotenstvím neběhaly. Pokud jste ovšem pravidelně běhávala už předtím, moc se toho pro vás nemění. Akorát je třeba daleko víc si hlídat tepovou frekvenci. Obecně platí, že by neměla po delší časový úsek přesáhnout 140 tepů za minutu.

Vyšší spotřeba kyslíku má vliv na množství kyslíku, které se dostává krevním oběhem k miminku. Přednostně proto doporučujeme pomalý vytrvalostní běh, případně jogging, později i indiánský běh. Pokud ženě běhání nedělá žádné obtíže, může běhat klidně až do sedmého měsíce těhotenství. Radím vám, abyste si také pořídily stahovací nebo podpůrný pás na břicho.

Plavání

Plavání je výborným sportem pro těhotné. Tento způsob pohybu je pro vás velice ohleduplný – šetří klouby, uvolňuje ztuhlé svaly, posiluje pánevní dno a hlavně nehrozí při něm přehřátí organismu. Jen dbejte na pár důležitých upozornění. Je třeba důsledněji dbát na hygienu a navštěvovat jen prověřené bazény, kde nehrozí žádná infekce. Snažte se také plavat v nepřelidněném bazénu, abyste zamezila tomu, že vás ve vodě někdo nechtěně kopne. A v neposlední řadě neplavte ve vodě teplejší než 27 °C.

You may also like...