Josef Masopust

Josef Masopust jako česká fotbalová legenda

Česká republika se může pyšnit hned několika zajímavými sportovci. Mladí lidé si vzpomenou zejména na aktuální velké sportovce, kteří vyhrávají jednu medaili za druhou. Starší generace si však vybaví zejména starší sportovní legendy, které se zasloužily o to, že Česko najednou znal celý svět, i když se jednalo o poměrně malou zemičku v srdci Evropy. Jednou starší sportovní legendou je rozhodně Josef Masopust, kterého lidé znají jako československého fotbalového hráče a následně také trenéra. Zemřel před třemi lety, přesto je to někdo, kdo by se měl připomínat neustále.

Jak jsme zmínili, byl to fotbalista a následně trenér, který se mohl pyšnit cenou Zlatý míč, která putuje jenom tomu nejlepšímu fotbalistovi Evropy. Díky této ceně byl následně vyhlášen i Nejlepším českým fotbalistou posledních padesáti let, před osmnácti lety vyhrál dokonce i anketu Česká fotbalová osobnost století. Tím však jeho úspěchy ve fotbale nekončily. Přes čtrnácti lety byl zařazen mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů, dokonce byl i na seznamu UEFA Jubilee 52 Golden Playres.

Kde však jeho cesta započala a jaké byly jeho začátky, o kterých se nyní mluví jenom ve zkratce?

Vášeň pěstovaná odmalička

Josef Masopust se narodil ve Střimici u Mostu. Jeho tatínek byl horník a měl dohromady dalších pět sourozenců. Fotbalu se věnoval odmalička, vždy tvrdil, že jeho nadání zdědil po otci, který fotbal hrával také, ovšem ne na takové úrovni, na jaké později hrál sám Josef.

První ligu hrál v Teplicích, poté nastoupil do Dukla Praha a už tam se mu podařilo získat potřebnou slávu a sponzory.

Zemřel po dlouhé nemoci

Jak jsme zmínili, dnes už bohužel nežije. Zemřel před třemi lety a na vině byla dlouhá nemoc. To však neznamená, že na světě nic nezanechal. V současné době je po něm pojmenován mostecký stadion a také u stadionu Dukly Praha je dnes jeho socha, která vzdává čest jeho památce.

You may also like...