Jiří Raška

Jiří Raška jako pták albatros a zároveň česká sportovní legenda

I když se může zdát, že Česká republika je jen malou zemičkou sídlící v srdci Evropy, i když o ní možná někdo někde neslyšel, nemáme se za co stydět. Máme tolik fantastických sportovců, kteří se zapsali nejen do naší, ale to světové historie, že nás zanedlouho jistě bude znát celý svět. V současné době žije mnoho legend, které stojí za zmínku, ovšem také několik sportovních legend žilo a jejich sportovní počiny bychom si měli připomínat. Například si můžeme připomenout fantastického Jiřího Rašku, kterému se přezdívalo pták albatros.

Jiří Raška byl československým skokanem na lyžích. Jeho život byl naplněný mnoha úspěchy, bohužel skončil v sedmdesáti letech před šesti lety. I když už mezi námi není, celý svět si ho pamatuje jako nejlepšího českého skokana na lyžích, který byl zároveň i olympijských vítězem a českým lyžařem století.

Jak se dostal ke skokům na lyžích

Jeho dětství bylo poměrně smutné, jelikož mu umřel tatínek na zákeřnou rakovinu a jeho maminka se tak musela starat o čtyři děti sama. K lyžím se však nedostal úplnou náhodou. Byla to jeho zábava, stejně jako to byla zábava mnohých jiných dětí, kteří žili tam, kde žil i Jiří. Ovšem jenom Jiřímu se podařilo to, co nikomu jinému, a sice vyhrál olympijské hry.

K jeho vítězné disciplíně ho nepřivedl žádný trenér, ale naopak jeho strýc a bratranec. Jiří se však nesoustředil jenom na skoky na lyžích, ale byl také vášnivým fotbalistou a následně i cyklistou.

Úspěchy se jenom hrnuly

Na své první zimní olympijské hry se dostal v roce 1954, kde však plnil jenom funkci náhradníka. Svůj um ukázal až v roce 1966, kdy byl čtvrtý na Mistrovský světa. Roku 1969 se stal světovým rekordmanem na jeden den. Klíčový byl však pro něj předcházející rok, tedy rok 1968, kdy se stal prvním českým vítězem na zimních olympijských hrách v celé historii.

Zdroj úvodní fotografie iDnes.cz

You may also like...