beh jogging

Běhání – jogging a sprint

Lidé mnohdy začínají kariéru sportovce během. Je to jeden z mála sportů, u kterého si vypracujete kondici, vidíte jednoznačný progres a stále Vás to baví. Důležité ale je, abyste věděli, čemu přesně se chcete raději věnovat. I když to tak nevypadá i u běhání máte spousty možností. Nejčastější volenou je pravděpodobně jogging či klasický sprint. Jogging na rozdíl od sprintu je pomalejší a zaměřený především na dlouhou výdrž a pomalejší posun. Sprint je naopak rychlý a hbitý pohyb založen na co nejrychlejším přesunu za co nejkratší dobu.
Pravděpodobně nejzásadnější rozdíl spočívá v tom, že Vám sprint nepřinese tolik, co jogging či pomalejší běh. Sprintu se můžete věnovat závodně, pokud Vás to k němu táhne, ale z joggingu bude Vaše tělo čerpat o hodně více radosti a přínosu. S joggingem můžete začít téměř kdykoliv. Je jen na Vás jak se tomu chcete věnovat a kolik času do toho chcete investovat. Máte-li unavující práci či málo času stačí alespoň půl hodiny denně a sami uvidíte, že za již nepatrně krátký odstup času bude Vaše kondice lepší a zaběhnete mnohem více, než byste zaběhli na začátku. Nejen kondice bude to, co se jednoznačně zlepší. Díky fyzické únavě si na ni tělo začne zvykat a Vy se pak budete cítit čilejší a méně unavení.
Běhání má také velice pozitivní vliv na peristaltiku střev a proto Vás třeba obyčejných pár kilometrů týdně může zbavit zdravotních problémů, které Vás tížili již dávno. Běhání může mít vliv ne více zdravotních potíží, jako například na bolest kloubů. Může se to zdát právě naopak, ale čím větší zátěž, tím více si na ní začnou nohy zvykat a začnou se bránit tvorbou ochranných látek, které amortizují tření mezi klouby. Nohy byly odjakživa zvyklé na pohyb tohoto typu, proto jsou připraveny a mnohdy postačí chvilka běhu a Vaše klouby se opět zregenerují a budete se cítit o mnoho lépe.

Nezapomínejte ale hlavně na dobrou stravu, která je pro tento sport klíčová. Správný jídelníček, vybraný ze zdravých surovin a vyvážení nutričních hodnot, to je základ.

You may also like...