Taktika v závodu

Taktika zaručí i úspěšný závod

Chystáte se na startovní čáru běžeckého závodu a máte za sebou kvalitní trénink? Než se postavíte na start, zvolte správnou taktiku a nalaďte své myšlení na závod. Vítězství není jen v nohách, ale i v hlavě.

Nejprve si ujasněte, k čemu vám závod slouží a co pro vás znamená. Zda jde o přípravu, nebo již běžíte naostro a dáte ze sebe maximum. Je třeba se zklidnit a naladit své myšlenky. Jde-li o přípravný závod, tak se bavte a užijte si to. Nemusíte, prostě chcete běžet. Tréninkový efekt zde chcete právě zúročit i ještě nasbírat. Učíte se pohybovat přímo ve startovním poli.

Berte to jako hru a plňte si úkoly, které si stanovujete. Volte třeba co nejkratší cestu. Jakmile vyběhnete ze zatáčky, ihned zmapujete další a hledáte ideální trasu. Závod se stane zábavným. Jiní poběží pouze vlevo či středem, vy budete kopírovat terén. Můžete také zadržet první polovinu závodu, běžet zlehka a tu druhou dát až na doraz.

Spolupracujte s ostatními. Běhejte v balíku, což není lehké. Běžet natěsno těsně v závěsu a nešlapat tomu před vámi na paty chce spoustu citu. Při náhlém zpomalení, změně rytmu či směru můžete prsty ruky velmi lehce položit na záda běžícího soupeře před vámi. Reakce bude rychlá a půjde to bez nadávek. Bezpečnostní prvek trvá pouhé 2 sekundy.

Na začátku to nepřepalte a šetřete síly. Uvnitřněte se a zkoncentrujte. Chcete-li zaběhnout nejlíp, opakujte si záměr, říkejte si, dám do toho vše, co ve mně je. První krok je zadrženým úvodem závodu. Někdy je lepší kvůli větru běžet ve skupince. Čeká vás jemná taktika a intuice. Soupeř je váš kamarád, poslouchejte svůj vnitřní rytmus a poměřujte hravě svou přípravu s kamarády. Nenechte se sevřít jen soupeřením a tahem na výsledek.

V hlavě si rozdělte závod na části a dávejte si dílčí úkoly. Ve čtvrtině znáte své místo, můžete sledovat soupeře. Soustřeďte svoji pozornost třeba na dobíhání soupeře před vámi. Buďte při tom trpěliví, a i když předbíháte, pamatujte, že to hlavní je teprve před vámi. Neradujte se předčasně.

Poslední třetina je rozhodující. Zadržený běh můžete zanechat na trati a vyběhnout rychleji. Máte převahu a musíte prodat vše, co jste natrénovali. Nyní začíná ten pravý závod. Nastupuje pevná vůle, běh na maximum, co to dá. Rozhoduje se o celkovém výsledku. Nyní musíte dohnat, co můžete.

Můžete dohnat ze ztracené minuty 30 až 40 sekund. Pokud jste o 1 minutu přepálili, ztratíte v poslední třetině při výkonu 3 hodin cca 7 až 10 minut. V případě, že jste běželi rychleji o 1 minutu v prvních 5 kilometrech, čeká vás propad o 20 minut a víc.

Na konci musí přijít pochvala. V cíli se pochvalte, i kdybyste doběhli jako poslední. Nevzdali jste to a to chce pochvalu. Sport je na prvním místě zábava. Na druhém možnost, jak lépe poznat sám sebe. Na třetím, jak se naučit se sebou lépe pracovat. Každá chyba je výzvou, jak příště běžet lépe.

You may also like...