Nejčastější chyby, kterých se dopouští lektoři lyžařských škol pro děti

Nejčastější chyby, kterých se dopouští lektoři lyžařských škol pro děti

Zatímco loňská zima nebyla pro lyžaře zrovna ničím šťastným, neznamená to, že letos by to mělo být stejné. Zatím to vypadá, že se lyžařská střediska přece jenom otevřou veřejnosti, což znamená jediné – děti se mohou opět přihlásit do lyžařských škol. Na toto roční období se chystají i lektoři těchto výcvikových lekcí, kteří se však velice často dopouští několika základních chyb. V čem konkrétně chybují a čeho by se měli protentokrát vyvarovat? 

Jízda na vodítku není nejlepší nápad 

Například by se měli vyvarovat jízdě, při které dítě drží na vodítku. Děti přece jenom nejsou psi, kteří by se měli na vodítku přidržovat. Tento způsob je navíc kontraproduktivní. Dítě se při něm nic nenaučí, protože si zvykne na to, že nemusí nic dělat. Zkušení lektor, který ho přidržuje, byť pomocí vodítka, ho v případě potřeby zastaví, stejně tak ho jistou měrou může ovládat.  

Dítě se tak nenaučí, jak kontrolovat rychlost. Nebude mít tu tendenci, když to dospělý udělá za něj.  

Ani jízda mezi lyžemi dospělého není tím pravým ořechovým 

V čem se stále ještě chybuje je, že se děti učí jízdě mezi lyžemi dospělého. Tento nápad však není tím nejlepším, jaký mohou lektoři lyžařských škol dostat. Mluvíme totiž o extrémně nebezpečné taktice, která je navíc absolutně k ničemu.  

Dítě nejen, že nekoriguje své lyže (nemá zkrátka a jednoduše možnost své lyže korigovat), ale často se na jízdu ani nesoustředí, protože jenom kouká, co se kde děje.  

Přidržování dětí je tabu 

K čemu také ještě dochází při výuce lyžování je, že se dítě přidržuje. Opět se však dostáváme k prvnímu zmíněnému bodu – ani v tomto případě dítě nemusí vyzařovat ani špetku snahy. Proč by se snažilo mírnit svou rychlost nebo zatáčet, když to za něj opět udělá přidržující dospělák.  

Pokud se lektoři (nebo případně rodiče) bojí situace, že by dítě spadlo, mohou tento strach pustit z hlavy. Děti to nemají od země tak daleko a kdyby k pádu došlo, následky nebudou nijak zvlášť špatné. 

You may also like...