nejvyšší město

Nejvyšší město na zemi

V 5100 metrech nad mořem v peruánských Andách leží La Rinconada – nejvýše položené město na světě.

Kromě malé policejní hlídky na hranicích je v městě podstatě bezpráví. Většina z 50 000 obyvatel žije bez elektřiny a bez tekoucí vody. Odpadků je zde jen velmi málo a odpad je vyhazován domácnostmi mimo město nebo rovnou do zákopů na ulici.

Přes tyto drsné podmínky populace La Rinconada vzrostla v posledních letech poměrně rychle. A důvod? Nárůst ceny zlata. Ekonomika La Rinconada je založena především na zlatě těženého pod ledovcem La Bella Durmienda v Andském městečku CordilleraApolobamba . Doly jsou nestrážené, neregulované a často nebezpečné. Přesto je to velké lákadlo pro lidi chtějící si vydělat a zbohatnout – i když to nebude tak lehké, jak se zdá.

Turista v Rinconadu

V samotném La Rinconadu není moc co dělat, kromě chatování s místními obyvateli a poznávání jiného způsobu života. Většinu návštěvníků tvoří turisti, kteří zde hledají odpočinek od klasického konzumního způsobu života, novináři, dobrovolníci a pomocní pracovníci spolu s občasným vládním úředníkem.

Ricondo Vás může okouzlit svou divokou přírodou všude kolem. Není zde ale místo pro chyby. Krajina je nehostinná a cesty jsou nebezpečné.

Co vzít s sebou?

Určitě se vám bude hodit znalost španělštiny, Quechua a Aymary  – jinými jazyky nikdo nemluví. Takže perfektní znalost angličtiny vám bude k ničemu.

Vlastní voda. Ačkoli toto město leží u ledovce, voda je silně znečištěna odpady z města a rtutí, kterou místní obyvatelé používají v procesu těžení zlata.

Opalovací krém. Ve vyšších nadmořských výškách je sluníčko daleko nebezpečnější než při opalování u moře.

Několik vrstev oblečení a kvalitní pohorky. Průměrná teplota se pohybuje okolo nuly.

La Riconada je tedy pravým rájem pro dobrodruhy, kteří se nebojí vyjít ze své komfortní zóny a poznat jiný život.

You may also like...