pohorky

Nejlepší boty na hory – pohorky

Volba dobré a kvalitní obuvi by pro každého turistu měla být na prvním místě. Naše chodidla jsou totiž nejvíce namáhanou částí těla při každém pěším výletě a špatně zvolenou obuv poznáte již po pár krocích. Jak si ale vybrat ty správné? Zde najdete pár tipů, aby se vaše nožky cítily i po několika desítkách kilometrů jako v bavlnce.

Kvalitní materiál je základ

Vybírat můžete v podstatě ze dvou variant. Buď zvolíte celokožené, nebo sáhnete po kombinace kůže a textilu. Každé mají své výhody i nevýhody.

Celokožené pohorky jsou sice těžší a méně prodyšné, ale nesmírně mechanicky odolné – ideální volba pro náročný trekking. Při správné péči jsou právě tyto jedny z bot, které vám vydrží při správné péči celou věčnost.

Na druhou stranu pohorky ze syntetických materiálů vynikají v jiných kategoriích. Jsou daleko lehčí, lépe větrají a jsou voděodolné. Kůže má v tomto směru nevýhodu – po namočení dlouho vysychá.

Tyto parametry nás nutí přemýšlet, při jaké příležitosti budeme pohorky využívat. Budete si užívat nenáročnou turistiku v lesích, kopcích a na alespoň částečně zpevněných cestách? Zvolte lehkou nepromokavou botu, která vám poskytne dostatek komfortu a pohybu. Budete chodit do hor, skal s velkou pravděpodobností sněhu? Určitě zkuste popřemýšlet o bytelnější a pevnější celokožené pohorce.

Aby boty padly.

Do obchodu si vezměte své ponožky, které používáte na turistiku. Pořádně zkoušené boty zašněrujte a zkuste se v nich projít. Nesmí být těsné a nesmí nikde tlačit. Většina specializovaných obchodů má již malou rampu na zkoušení bot – můžete si tudíž vyzkoušet, jak se budou boty chovat při sestupu čí výstupu. Opět pravidlo – nikde nesmí tlačit ani odírat. Při pokleku by v botě neměl jazyk uhýbat někam do strany a opět by nemělo nic tlačit. Nezapomínejte na to, že po celodenním pochodu se vždy a každému noha o trošku zvětší, proto volte velikost pohorky o půl čísla větší než velikost, kterou nosíte normálně.

You may also like...