hudba motivuje

Hudba motivuje běžce

Obecně platí, že začátky bývají těžké. Běhání je toho dobrým příkladem. Jste začátečník a vaší motivací je shození pár kil a zpevnění těla? Pak možná také vy občas zápasíte s leností, únavou a chutí vzdát to. Jak si v této situaci pomoc? Přece hudbou.

Hudba dokáže běžce povzbudit a namotivovat. Při běhu se vyplavují endorfiny (hormony štěstí), stejně jako při poslechu hudby, tudíž se celý zážitek ještě umocní a tělo zaplaví pozitivní energie, která je hnacím motorem pro každého běžce.  Pokud tedy neběháte po frekventovaných silnicích s hustým provozem, nasaďte sluchátka a vyrazte do terénu.

Rozptýlení

Zvolili jste si náročnou trať, náročný terén a cíl je v nedohlednu. Máte pocit, že už to dále nejde, že brzy padnete vyčerpáním, pomalu potíte krev a začne na vás útočit svalová únava a s ní pocit bezmoci.  Nevzdávejte to! Nasaďte sluchátka a podpořte svůj běh nějakým skvělým songem! Ideální pro tyto příležitosti jsou rockové hitovky, pořádný nářez, který vám dodá spoustu energie a nenechá vás padnout. Hudba vás navíc rozptýlí a vy můžete zapomenout na námahu a užívat si další metry a samozřejmě song.

V rytmu

Správně zvolená hudba s pravidelným rytmem vám pomůže udržet tempo. Tělo se totiž podvědomě přizpůsobuje hudbě. Pokud tedy zvolíte písničky s dobrým rytmem, udržíte tempo a zvládnete i větší zátěž, delší trasu. Díky hudbě máte tedy jedinečnou možnost zlepšit své časy na daných úsecích

Sestavte si playlist

Rozhodli jste se běhat s hudbou? Předem si sestavte playlist. Měl by obsahovat písničky, které vás osobně, motivují, mají dobře rozpoznatelný, silný a pravidelný rytmus. Zařaďte do playlistu skladby, které ve vás vyvolají touhu po dosažení lepších výsledků, se kterými máte spojené pocity síly a energie. Příkladem může být píseň EyeOfTheTiger, která zazněla ve filmu Rocky. Dalším tipem je song Rockstar od kapely Nickelback, který se skvěle hodí právě pro udržení tempa a pravidelného dýchání.

Na Youtube či Spotify můžete nalézt spoustu seznamů skladeb určených k běhání. Žádný ale nebude tak účinný, jako ten který si sestavíte sami, jelikož vy víte nejlépe, co vás povzbudí a namotivuje.

You may also like...