Důvody otužování

Proč bychom se měli otužovat?

Každý člověk by se měl dostatečně a pravidelně otužovat. Mnozí lidé se otužují především v zimě, jenže otužování je nutné po celý rok. Jenom tak zlepšíme naši imunitu, jenom tak se vyhneme nepříjemnému nachlazení a ještě nepříjemnějším nemocem. Navíc budeme méně pociťovat obrovské teplotní výkyvy, které jsou na denním pořádku. Jenže důvodů, proč bychom se měli otužovat, je mnohem více.

Proč bychom se měli otužovat?

Jak jsme zmínili, jenom otužování posiluje náš imunitní systém. Díky tomu se vyhýbáme leckterým nemocem a nachlazení. Věřte tomu nebo ne, ale právě špatná, slabá imunita může za to, že se trápíme s chřipkou v posteli. Pokud se budeme dostatečně, pravidelně a dlouhodobě otužovat, do budoucna nebudeme tolik nemocní a navíc pomůžeme našemu dýchacímu ústrojí, kterému otužování velice pomáhá.

Kromě toho se díky otužování zvyšuje pružnost cév, zlepšuje se výkonnost srdce a taky se posiluje nervový systém. A v neposlední řadě se díky dostatečnému otužování zvyšuje v našem těle množství takzvaných endorfinů, což jsou jinými slovy „hormony štěstí“.

Mnozí lidé si myslí, že otužování je drahá záležitost. Podpojmem „otužování“ si totiž každý představí především saunu, kterou ne každý doma má. Jenže otužovat se můžete i zcela zdarma v pohodlí vašeho domova. Chce to jenom vědět, jak na to.

Jak se otužovat?

Otužovacích prostředků je skutečně mnoho. Začít můžete třeba vzduchem, a to tak, když budete spát při otevřeném okně. Otevřené okno je samozřejmost především v létě, ale spěte s otevřeným oknem i během jiných ročních období. Až pokud si zvyknete na spaní při otevřeném okně, přijde na řadu otužování vodou. To spočívá ve sprchování ve stále studenější vodě. U sprchování je velice důležitá postupnost. Nesmíte tělo překvapit hned, je třeba na ledovou vodu tělo připravit. Každý den se tedy sprchujte o něco studenější vodou.

You may also like...