Vědci vysvětlují, jak může jóga chránit před depresí a úzkostí

Vědci vysvětlují, jak může jóga chránit před depresí a úzkostí

Pravděpodobně jste opakovaně slyšeli, že lékaři doporučují cvičení jógy pro snížení psychické zátěže. I když toto cvičení není magický lék na vše, je schopno pomoci.  

Fyzické i duševní cvičení 

Jóga zahrnuje hluboké dýchání, posílení středu těla a flexibilitu. V podstatě vás nutí uklidnit mysl a zpomalit, což je prospěšné pro stavy úzkosti, stresu a deprese. Pokud se potřebujete soustředit na správné pohyby a svědomité dýchání, je snazší uvolnit negativní emoce. 

Studie potvrzuje jógu jako doplňkovou léčbu deprese 

Studie s názvem Jóga jako doplňková léčba deprese publikovaná v roce 2007 odhalila, že jednotlivci, kteří chodí na kurzy jógy, mají výrazně snížené neurotické příznaky, depresi, úzkost a hněv, což vede ke zlepšení pozitivního myšlení. Studie také doporučuje jógu jako formu doplňkové léčby depresivní poruchy. 

Stres a úzkost lze snížit pomocí jógy 

Další přehled výzkumných studií se objevil v časopise Alternative Medicine Review v roce 2012. Zde bylo zjištěno, že při výzkumu 35 lidí dokázalo 25 z nich po zahájení cvičení jógy snížit příznaky úzkosti a stresu.  

Také třetí studie jógu kvituje 

V časopise Complementary Therapies In Clinical Practice z roku 2018 se objevila studie o moderní posturální józe jako nástroji podporujícím duševní zdraví. Zde se hovořilo o celé řadě výhod cvičení jógy. V rámci našeho fyzického těla například dokáže jóga snížit krevní tlak, vyrovnat srdeční frekvenci a zlepšit respirační funkce, což samo o sobě může být prospěšné pro stavy úzkosti. Ukázalo se však, že jóga posiluje i duševní pohodu, reguluje stresovou reakci a fyziologické vzrušení a zlepšuje příznaky úzkosti a deprese. 

Výsledky těchto studií hovoří jasně – jóga je pro naše životy přínosným cvičením. V mnoha prokázaných případech přispěla ke zlepšení stavu úzkostí, stresu a depresí. 

You may also like...