Co nám v těle spotřebovává vápník a jak jej přirozeně doplnit

Co nám v těle spotřebovává vápník a jak jej přirozeně doplnit

Vápník náš organismus potřebuje pro svou každodenní činnost. Má vliv na srážení krve, činnost nervů i svalů, a také na metabolismus.  

Vápník je pro naše tělo nezbytnou látkou. Díky němu jsou vyživeny nejen naše kosti, je také mnoho nezbytných procesů v celém organismu.  

Kde se vápník nejčastěji vyskytuje 

Většina vápníku je uložena v našich kostech a zubech. Tento znám fakt zřejmě nejspíš víte, my jen přidáme informaci, že zbytek se pohybuje v krevní plazmě a v měkkých tkáních. Nejčastěji se nedostatek vápníku v těle projevuje problémy se zuby, svalovými křečemi a bolestivými klouby.  

Co vápník spotřebovává 

Významné úložiště vápníku v těle samozřejmě není nekonečné. U žen k velké spotřebě vápníku dochází v průběhu těhotenství a kojení. V této době by ženy měly dbát na zvýšený přísun vápníku pro své tělo, aby nedošlo k jeho odčerpávání ze zdrojů v kostech. Další období, které je pro spotřebu vápníku významné, je u žen doba po odebrání vaječníků nebo po menopauze. V té době chybí dostatečná hladina estrogenu. Vápník samozřejmě tělo pro svou funkci využívá i při své každodenní činnosti.  

Přírodní zdroj vápníku 

Cenný vápník lidé potřebují do svého těla dostávat formou vhodné potravy. Vůbec nejlepší je jeho přirozená podoba v rámci pestré stravy. Nejvíce vápníku tělu zajistí již klasický zdroj této látky, mléčné výrobky. Vápník se ale vyskytuje také v plodině, která roste na našich polích, a v jejímž pěstování jsme špičkou ve světě. Kvalitní český mák je cenným zdrojem přírodního vápníku. Dokonce obsahuje více než desetinásobek hladiny vápníku oproti mléku.  

Další cenný zdroj této nezbytné látky jsou také chia semínka, lískové ořechy, sezamová semínka a mandle. Vápník ale naleznete také ve fazolích nebo v sójových bobech. I další potraviny vápník obsahují, už ne ale ve vysoké míře. Nižší hladiny tak obsahuje například čekanka, ovesné vločky, kakaové boby nebo vejce. 

You may also like...