Co všechno vám hrozí při pohybu?

Co všechno vám hrozí při pohybu?

Mnozí lidé rádi říkají, že sportem se dostáváme k trvalé invaliditě. Ale je to samozřejmě jen nadneseně řečeno. Sport utužuje naše zdraví a rozhodně bychom ho neměli opomíjet. Je ale samozřejmé, že stejně jako při jiných fyzických aktivitách, i při sportu hrozí jistá rizika. Pojďme si prozradit, jaké úrazy nám hrozí, když sport zařadíme na program dne. 

Přetržené vazy, natažené svaly i záněty šlach 

Sport zvyšuje pravděpodobnost řady onemocnění nebo zranění. Mezi nejčastější úrazy, které vám mohou sportování do značné míry znepříjemnit, patří sportovní zranění typu přetrhané vazy, natažené svaly nebo záněty šlach či rozbité obličeje kvůli pádu nebo při boxu. A samozřejmě zničená kolena – to je riziko samo o sobě.  

Podle posledních průzkumů lze říct, že nejvíce úrazů vzniká při fotbale a také při lyžování, v létě pak při jízdě na kole. Nejčastěji však ke zmiňovaným černým scénářům dochází ve chvíli, kdy tělo vlivem nadměrného sportu přetěžujeme. 

Poranění úrazu jako jednoznačně nejčastější zranění 

Pokud bychom však měli vypíchnout pouze jeden z úrazů, zmíníme zranění kolen. Podle dostupných statistik se jedná o úraz objevující se až u poloviny všech sportujících. Nejvíce však trpí běžci, také fotbalisté, basketbalisté a dále volejbalisté. A kdo by to byl řekl, že i cvičitelky aerobiku.  

Sportovním úrazům je možné předcházet 

Je velká škoda, že lidé zapomínají na prevenci. Ta je jedním z efektivních způsobů, jak úrazům předcházet. Stačí se například rozcvičovat před vykonáním sportovní aktivity. Krátká rozcvička člověka navíc i zahřeje, dokonce lépe prokrví tělo, což se při sportování víc, než hodí. Riziko se navíc tím pádem hezky snižuje. 

Pokud byste chtěli předcházet jmenovanému nejčastějšímu zranění, které je v tomto případě poranění kolen, investujte do kvalitní obuvi, kterou přizpůsobte terénu, na kterém nejčastěji sportujete. A opět nepodceňujte protažení před sportem. 

You may also like...