Čtveřice nechladnějších závodů světa. Vyzkoušíte některý z nich?

Čtveřice nechladnějších závodů světa. Vyzkoušíte některý z nich?

Překonávat své každodenní limity je otázkou hlavy i těla. I když je pravdou, že na těch nejchladnějších závodech se větší role klade na hlavu, kterou musíte mít opravdu dobře nastavenou, abyste zvládli extrémně těžké podmínky, kterým najednou musíte čelit. Pojďme si nejchladnější závody světa představit – tedy alespoň některé z nich, které jsou výzvou prakticky pro všechny milovníky pohybu, nejen profesionálních sportovců. 

Na Ice Ultra až k Jižnímu pólu 

Až na samotnou Antarktidu se musíte vydat, pokud chcete pokořit jeden z nejchladnějších závodů světa Antarctic Ice Ultra. Teploty se zde pohybují kolem mínus dvaceti stupňů Celsia, závody jsou určené především pro vytrvalostní atlety, ale pokud jste na to fyzicky dostatečně zdatní, nemusíte mít nutně atletem.  

I když se to samozřejmě běží na čas, nemusíte se snažit pokořit zdejší rekord, který je až neuvěřitelný. Přeběhnout v extrémních podmínkách sto kilometrů za bezmála dvacet hodin, to se jeví možná až jako bláznovství. 

K Severnímu ledovému oceánu 

Vydat se však můžete i na druhou stranu, a to k Severnímu ledovému oceánu, konkrétně na Arktidu. Právě tady vás čekají teploty trochu markatnější, rovnající se až mínus čtyřiceti stupňům Celsia. Mrazivý faktor je sice krapet nižší, ovšem povětrnostní podmínky jsou na druhou stranu o něco méně shovívavé. 

Jeden z nejchladnějších závodů 6633 Ultra se běží na Orlí pláni v Yukonu a účastníci se zde mohou potýkat až s větrem do –78 stupni Celsia. 

Napříč katabatickým větrům 

Takzvaný Antarctic Ice Marathon uzavírá náš seznam nejchladnějších závodů na světě. Běží se pár set mil od Jižního pólu a těžký je především v tom, že se zde musí čelit takzvaným katabatickým větrům. Sice se běží maraton, ale existuje i poloviční varianta pro ty, kteří si na maraton tolik nevěří.  

You may also like...