Největším letiště světa

Do Istanbulu za největším letištěm světa

Jelikož se Turecko ještě nevzpamatovalo z mnohým teroristických útoků, které se zde udály za poslední dobu, nemůžeme se divit tomu, že se to zde turisty zrovna nehemží. Turecko se však z teroristických útoků vzpamatovává po svém – aktuálně se zde staví největší letiště na světě, které hravě strčí do kapsy i aktuální rekordmany. Jak velké letiště bude a kolik se zde odbaví pasažérů?

I když se do Turecka turisté moc nehrnou, vše by mohlo změnit nové, větší a hlavně bezpečnější letiště, které se aktuálně staví v tureckém Istanbulu. Sice bude ještě dlouho trvat, než se letiště dostaví (přibližně deset let), ovšem první terminál se otevře už letos, a to koncem října (konkrétně 29. října, kdy se v Turecku slaví Den republiky, tedy den, kdy vzniklo samostatné Turecko). Druhý terminál by se měl podle předpokladů postavit do roku 2022. Zatímco první terminál by měl pojmout devadesát milionů cestujících ročně, druhý terminál odbaví o něco méně cestujících, a sice třicet milionů.

Celkově by nové istanbulské letiště mělo pojmout 200 milionů cestujících. Stane se tak skutečně největším letištěm světa a bude mít dost velký náskok i před aktuálním rekordmanem.

Porovnejme nové letiště s již existujícími letišti

Pokud bychom měli srovnat nové istanbulské letiště s pražským letištěm, bylo by to následovné – zatímco nové letiště by mělo pojmout 200 milionů lidí, pražské letiště pojme zhruba sedmnáct milionů cestujících. Co se týče srovnání s aktuální jedničkou, tedy s letištěm Hartsfield-Jackson, které najdeme v Atlantě, to zde za rok odbaví zhruba sto milionů cestujících. Istanbulské letiště tak bude dvakrát větší než současné největší letiště na světě.

Kde konkrétně letiště vzroste?

Obří areál letiště by měl vzniknout u Černého moře, tedy necelých čtyřicet kilometr od tamějšího Atatürkova letiště. Nacházet se zde bude šest ranvejí, odkud budou letiště startovat do neuvěřitelných 350 destinací.

You may also like...