Je lepší silnice nebo terén? Poradíme, jak a kde běhat

Je lepší silnice nebo terén? Poradíme, jak a kde běhat

Pokud cítíte, že se potřebujete hýbat, protože je vaše kondice na nule, rozhodně byste měli začít s během. Jedná se o poměrně návykovou aktivitu, kterou můžete vykonávat dnes a denně, a nic vás to nestojí. Tedy jen půlhodinku vašeho volného času, což pro zdraví obětuje jistě každý z nás. Navíc je sport skvělý proto, že se při něm nádherně hubne. Bohužel i při tomto sportu hrozí zranění, která nejčastěji způsobuje terén, po němž běháte. Je tedy lepší běhat po silnici nebo máme raději zvolit terén?

Ať už bude odpověď jakákoliv, vždy myslete především na správné oblečení. Ideální je funkční oblečení, které dokonale absorbuje pot, díky čemuž se na našem těle neobjevují nepříjemné skvrny od potu, kterých si všimne naše nejbližší okolí.

Funkční oblečení přesto, že je tak tenké, dokonale chrání naše tělo před zimou či chladem. Nyní však zpátky k tématu. Je tedy lepší běhat po silnici nebo po terénu?

Odpověď překvapí

Nebo možná taky ne. Lidské tělo je obdivuhodný nástroj, který se dokáže lehce přizpůsobovat čemukoliv. Pokud tedy běháte na silnici, tělo se tomu podřídí a přizpůsobí se na běh po silnici. Pokud běháte po terénu, i pro ten se tělo přizpůsobí.

Vždy je nutné mít jakýsi tlumič, který přizpůsobí tvrdost dopadu podle povrchu, na kterém běžíte. Ten spočívá v pohodlné a kvalitní obuvi. V měkkých botách budou nohy zatnuté, v pevnějších a tvrdších botách budou nohy spíše povolené.

Běhání po silnici není namáhavější

Mezi běžci se rozmohl jeden nešvar, a sice mnozí si myslí, že běhání po silnici je nezdravé, protože na kolena dáváme větší zátěž. Jenže ono to není úplně pravda. Stejně, jako jsou boty jakýmsi tlumičem, je i tlumič zabudovaný v našich dolních končetinách. Funguje však naprosto stejně jako tlumič v podobě bot, tedy při běhu na silnici, kdy je dopad tvrdší, jsou svaly uvolněné, při běhu v hlíně jsou naopak zatnuté

You may also like...