Nedostatek spánku negativně ovlivňuje lidské zdraví

Nedostatek spánku negativně ovlivňuje lidské zdraví

K nejběžnějším poruchám spánku v současné době patří nespavost. Trpí jí na 30 až 40 procent lidí na světě. Jedná se tedy o poměrně rozšířený problém, který silně ovlivňuje život člověka. Když se totiž dostatečně nevyspí, jeho psychika nebude v dobré kondici, což se může odrazit i na špatné obranyschopnosti. 

Proč nespavost vůbec vzniká 

Nespavost úzce souvisí se stresem a úzkostmi. Není-li člověk po psychické stránce fit, žije ve stresujícím prostředí a zažívá složité situace v zaměstnání nebo ve svém osobním životě, pak není divu, že nemůže večer usnout. Určitou roli sehrává i používání mobilů, které vyzařují modré světlo, které nespavost způsobují. Stejně působí i sledování televize a práce na počítači dlouho do noci. Když vím, jak nespavost vzniká, chtělo by se říct, že je přece jednoduché zjednat nápravu. Tak snadné to ale není. Stres nejde jen tak vytěsnit ze života. Je pro to třeba něco udělat. Třeba zkusit meditovat, což bývá hodně účinné. 

Co na nespavost pomáhá 

Důležité je dodržovat určitá pravidla, aby se spánek rychle dostavil. Spánková hygiena obnáší nejíst těsně před spaním, dobře v ložnici větrat a v zimě v ní snížit teplotu na optimálních 20 °C, uvařit si meduňkový čaj, před usnutím nesledovat mobilní telefon, ale raději si číst. Pomáhá i teplá koupel nebo sprcha, která má na organismus uklidňující účinek. 

Vsaďte i na přírodní prostředky proti nespavosti 

Kromě zmíněné meduňky lze proti nespavosti použít výrobky s CBD. Je to zejména konopný čaj, který pomáhá navodit spánek tím, že omezuje projevy stresu a úzkosti. Čaj z konopí pomáhá i proti chronické bolesti, která může stát za nespavostí. Jeho účinky se dostaví za 30 až 90 minut a jeho analgetický efekt působí až 4 až 8 hodin. Velkou výhodou konopí je, že není návykové jako jiné léky.  

You may also like...