Olympijské hry v kostce

Olympijské hry v kostce

Každý, kdo miluje sport, by měl dokonale vysvětlit, co to jsou olympijské hry či zkráceně olympiáda. Ve zkratce lze říct, že se jedná o soutěž, kde se setkávají vrcholoví sportovci a profesionálové v oboru. Olympijské hry jako takové přitahují už dlouhá léta největší pozornost, dokonce ani fotbalové ligy či hokejové zápasy nejsou pro lidi tak atraktivní jako právě olympiáda. Nemůžeme se však fenoménu zvaný olympijské hry divit, utkávají se zde všichni lidé na světě, všechny národy se najednou sejdou v jedné velké soutěži, kde se ukáže, odkud jsou sportovci nejlepší. Mnohdy jsou i zde napjaté situace plné slovních potyček a nehezkých vztahů. Na olympiádě se však všichni snaží své nesympatie nedávat najevo, přece jen jsou olympijské hry symbolem míru, tolerance a celosvětové sounáležitosti. Přesně s tímto poselstvím byly obnoveny, a to už v roce 1896. 

O olympiádě toho mnozí moc neví, proto si pojďme shrnout olympijské hry do jedné velké kostky.  

Co je třeba o olympijských hrách vědět 

  • Stejně jako letní, tak i zimní olympijské hry se konají jen jednou za čtyři dlouhé roky.  
  • Letní olympijské hry jsou daleko starší než zimní olympijské hry. Letní se konají od roku 1896, zimní až od roku 1924.  
  • Věděl jste, že součástí olympijských her je také šachová olympiáda, která se však hraje samostatně? 
  • Málokdo ví, že existují a fungují i letní olympijské hry mládeže, které fungují od roku 2010. O dva roky později vznikly i zimní olympijské hry mládeže.  
  • Olympijské kruhy jsou pro mnohé zastupiteli jednoho kontinentu na světě. Ale není to tak. Barevné kruhy zastupují pět obydlených kontinentů, jež jsou spojeny olympijskou myšlenkou. Barvy jako takové jsou součástí vlajek států, které se zapojily do novodobých olympijských her.  
  • Hned po olympijských hrách se konají také takzvané paralympijské hry, kde se utkávají sportovci trpící nějakým tělesným, mentálním nebo senzorickým postižením.   

You may also like...