Pozor na presbyopii

Pozor na presbyopii. Může zabránit ve sportování

Většina sportovců si chrání své zdraví. Vždyť zdraví máme jenom jedno, měli bychom ho chránit a dělat vše proto, aby bylo ve skvělé formě. I sportovci bývají nemocní, i když každý den bojují proti tomu, aby se to stalo. Jenže nemoci nelze jen tak snadno předcházet, některé nemoci přijdou samy, aniž bychom o ně prosili. Nemoc zvaná presbyopie však sama nepřichází. Jedná se o onemocnění očí, během kterého můžeme ztratit náš doposud zcela dobrý zrak. A tím by nám tedy bylo zatrhnuto sportování – sportovat se špatným zrakem jde opravdu jen velmi těžko.

Pokud hovoříme o presbyopii, hovoříme o ztrátě pružnosti kontaktní čočky. Jedná se o nemoc, která nejčastěji postihuje starší osoby, ale také jsou v ohrožení ti, kteří pracují u počítače. Pokud zrovna vy pracujete u počítače denně, doporučujeme dělat přestávky, a to po několika hodinách. Stačí, když se přestaneme dívat do počítače a začneme zaostřovat na jiné, vzdálenější předměty. Kromě toho může pomoct i pohyb na čerstvém vzduchu, který bohužel lidé pracující u počítače postrádají.

Samozřejmě může nemoc zvaná presbyopie přijít i sama, nikdo se o ni nemusí prosit. Jak ji rozeznáme?

Příznaky nemoci jménem presbyopie

Mezi typické příznaky se řadí špatné zaostřování na blízko. Například během práce na počítači nebo během stárnutí stárne také samotná čočka v oku a ztrácí svou pružnost. To zapříčiňuje právě ztrátu zaostřování na blízko.

Příznaky nemoci jsou bohužel podmíněny neustálým umělým osvětlením, málo se pohybujeme na čerstvém vzduchu a naše oči trpí, i když si to neuvědomujeme.

Jak se nemoc léčí?

V případě, že se začínáte vidět neostře i nablízko, měli byste navštívit svého očního lékaře, který vám se vším pomůže. Oční lékař následně buď potvrdí, nebo vyvrátí domněnku, pokud však nemoc potvrdí, nastane operační léčba. Operace je v tomto případě jediná možnost, ovšem ne každý ji dokáže snést. U mnohých pacientů můžou nastat komplikace, jako je třeba zakřivení rohovky.

You may also like...