Historie bublin

Jak šel čas s bublinami

Abychom se na chvilku odreagovali od sportu, je načase si zmínit několik zajímavostí, jež vás jistě zvednou ze židle. Tou hlavní zajímavostí je samotná hračka bublifuk, kterou nijak nemusíme představovat. Přece jenom se jedná o vynález, který miluje každé dítě, ale i dospělý. Pokud patříte k lidem, kteří také milují tuto zábavnou hračku, nyní zbystřete. Právě bublifuk je jednou z nejstarších hraček vůbec. Zmiňme si to nejdůležitější, co se s bublifukem pojí.

Hraček je na světě skutečně hodně. Lidé milují hlavně plyšové hračky, které jsou nadčasové a které se věnují jak malým dětem, tak i dospělým. Dnes je populární věnovat lidem co největší hračky, jež jdou vidět na první pohled. Obvykle však velké značky nejsou vůbec praktické. Až později se přijde na to, že ty menší hračky udělají mnohem větší radost a že právě menší hračky dokážou děti i dospělé zabavit na velkou část dne.

Pojďme se však zaměřit na zmiňovaný bublifuk, který se právě řadí k těm menším vynálezům, jež dokážou zabavit dítě i dospělého na velkou část dne.

Vše začalo roku 1630

Historie bublifuku je skutečně dlouhá a pestrá. Začátek můžeme zařadit do roku 1630, kdy nizozemský malíř Andriaen Hanneman namaloval obraz, jež pojmenoval „Dva chlapci dělají bubliny“. Později roku 1733 Francouz Siméon Chardin zobrazil na svém obraze „Mýdlové bubliny“ už samotný bublifuk, který byl následovně sestaven a vyroben roku 1940, a to americkou firmou Chemtoy.

Je velice zvláštní, že ač bubliny dělající se bublifukem nemají nic společného s finančními bublinami na trhu, vznikly také ve stejné době, tedy v sedmnáctém století.

A nyní o finančních bublinách

Jelikož jsme zmínili začátky i finanční bubliny, je načase si zmínit, kdy vůbec vznikla první finanční bublina (bublina jako bublina). Jak jsme zmínili, vůbec první bublina na finančním trhu vznikla v naprosto stejnou dobu, jako bublina z bublifuku, taky v sedmnáctém století. V té době vypukla v Holandsku takzvaná tulipánová mánie, která přilákala obrovské množství zákazníků. Ti byli schopni utratit nehorázné peníze za jednu jedinou květinu, ale ta se později stala všední a bublina praskla.

You may also like...