zlepsete zdravi

Jak docílit zdraví? Zlepšit svůj životní styl

Zdravý životní styl se skloňuje v současnosti ve všech pádech. Lékaři upozorňují, že kdyby se lidé snažili žít zdravěji, mělo by to poměrně rychle zásadní dopad na nemocnost a samozřejmě i úmrtnost. Například by radikálně ubylo infarktů a mozkových cévních příhod, ale i dalších nemocí. Stačí přitom jediné: mít chuť začít sám u sebe. Jak?

Prospěje zdravá strava a více pohybu

Ke zdravějšímu životu mohou vést pozvolné kroky. Nemusíte hned podnikat radikální změnu, kterou by ze dne na den vaše tělo obtížně zpracovávalo. Můžete se vydat cestou pozvolných změn. Podle odhadu odborníků by například zlepšení životního stylu mohlo vést ke snížení nemocí srdce a cév a také metabolických komplikací klidně až o 70 %. O jaké opatření se jedná? Především je třeba naordinovat si zdravou stravu a také nezbytný pohyb. Není třeba se živit jenom saláty a denně běhat pět kilometrů. Pro začátek stačí vyloučit ze stravy tučná masa a dát přednost především drůbeži a rybám. Ježdění městskou dopravou nahradit pěší chůzí. Už tyto změny přinesou první pozitivní efekt. Dále stojí za to pokračovat tím, že výrazně omezíte jednoduché cukry, tedy sladkosti jako čokoláda, bonbony, zákusky, bílé pečivo, koláče.

Dělejte postupné kroky

V další etapě pak zařadíte do jídelníčku více zeleniny, v létě v syrovém stavu, v zimě například ve formě polévek. Stejně tak byste měli jíst i ovoce. Sice obsahuje také cukr, ale platí, že s přírodním cukrem obsaženým v ovoci si tělo poradí lépe, než s rafinovaným cukrem. Více pohybu může dále znamenat aktivní sportování, v ideálním případě třikrát do týdne. Je vhodné kombinovat různé sportovní aktivity zaměřené na posilování, protahování, rehabilitaci. Například jednou týdně plavání, běh a posilovna. Když budete zařazovat jednotlivé změny postupně, tělo si na ně zvykne a adaptuje se. Časem tak zlepšíte svůj zdravotní stav. Lékaři také zdůrazňují, že je dobré si pravidelně měřit tlak, zda ho nemáte vyšší a alespoň jednou ročně si nechat zjistit hladinu cholesterolu.

You may also like...