vodák začátečník

Vodák začátečník!

Patříte mezi vodácké začátečníky? Ještě nikdy jste nesjížděl žádnou řeku? Máme pro vás pár užitečných rad, jak se připravit, jak se skromně zabalit a čemu se vyvarovat!

Před vyplutím si zjistěte co nejvíce informací o řece, kterou budete sjíždět, zejména o nebezpečných místech, jezech a aktuálním stavu vody. Vybírejte si řeku, přednostně podle obtížnosti, než podle lokality a vizuálního požitku. Doporučujeme také zjistit si přilehlé kempy, restaurace a obchůdky.

Nikdy nejezděte sami! Pokud neumíte ovládat plavidlo, jeďte s někým zkušenějším, od kterého to snáze pochytíte. Z tohoto důvodu je lepší začínat na velice klidných úsecích řeky, podle vašich přibývajících zkušeností se posléze můžete vrhnout do divočejších oblastí. První a poslední by měli jet nejzkušenější členové vaší vodácké výpravy. První loď nikdo ze skupiny nepředjíždí, za posledními nesmí nikdo zůstat. Vždy udržujte tempo tak, abyste měli na dohled loď před sebou i za sebou.

Dbejte na varování a nejezděte za zvýšeného stavu vody v řece, neboť obtížnost může být rázem až o dva stupně vyšší. I dříve bezpečné jezy se mohou stát životu nebezpečné.

V neposlední řadě nezapomeňte, že jízda na vodě pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek je zakázána vyhláškou. Můžete ohrozit nejen sebe ale i ostatní.

Jak se sbalit?

Sbalte si pouze to nejdůležitější. Všechno totiž budete muset sebou neustále vézt na loďce. Také pamatujte na to, že čím těžší barel, tím je větší ponor lodi. Je také vhodné mít barel přivázaný k lodi. Rozhodně sebou neberte krosnu, či kufr na kolečkách. Věci v igelitkách snáz uložíte do barelu.

Doporučené osobní vybavení na vodu – peníze, doklady, telefon, spacák (prioritou je, aby zůstal suchý), nepromokavé oblečení, pevné a uzavřené kotníkové šněrovací boty, plovací vesta. Naopak nevhodné do lodě jsou holínky, žabky nebo kroksy, vlněné svetry nebo pláštěnky. Helma by se měla používat všude tam, kde hrozí náraz do hlavy a minimálně na řekách s obtížností od WW II. Ve slunečném počasí je dobrá i pokrývka hlavy a sluneční brýle. Nezapomeňte též na pitnou vodu a opalovací krém. Vodácký výlet vám i zpříjemní kapesní nožík, repelent, hygienické potřeby a igelitové pytlíky nebo pytle na odpadky.

You may also like...