Závislost na lécích a její zdravotní rizika

Závislost na lécích a její zdravotní rizika

Bolí vás hlava? Vezmete si prášek. Nemůžete spát? Další prášek. Ozvala se stará bolest v koleni? Ještě jedna tabletka. Odpolední kávou zapíjíte zázračnou pilulku na hubnutí a navečer běžíte do lékárny pro prášek na deprese a úzkosti, protože máte problémy v práci. Toho, že se u vás vyvinula závislost na lécích, si nejspíš ani nevšimnete. Přitom je stejně nebezpečná jako třeba závislost na drogách.

Rozeznat závislost není snadné

Zatímco těžkou závislost na alkoholu většinou poznáme snadno, se zneužíváním léků už to tak jednoduché není. Pacienti se často stanou závislí na lécích předepsaných od doktora, které ale užívají ve zvýšené míře a po skončení léčby je shání nelegální cestou, přičemž okolí se stále domnívá, že jen dodržují lékařské pokyny.

Samozřejmě je možné si vypěstovat závislost i na volně dostupných lécích – typickým příkladem jsou léky na spaní. Jelikož si tělo na látku po několika týdnech zvykne, je nutné zvyšovat požívané množství nebo zkracovat dobu mezi užitím. Pokud se tak nestane, pociťuje pacient úzkosti, strach, třes rukou a bolesti hlavy nebo kloubů.

Jak závislost poznat a jaká jsou její rizika?

Jak ale závislost odlišit od mírných abstinenčních příznaků, které se mohou objevit i při vysazení léků užívaných podle předpisu? Především závislý člověk cítí nutkavou potřebu v užívání pokračovat. Začne léky konzumovat ve zvýšeném množství a mimo stanovenou dobu a není schopný se kontrolovat. I přes to, že na něj lék začne mít negativní dopady, pokračuje v jeho užívání a nedokáže si představit se ho vzdát.

Závislost na lécích samozřejmě přináší vážná zdravotní rizika. Některé léky jsou toxické pro mozek a mohou zapříčinit vznik demence. Negativně jsou ovlivňované kognitivní funkce, schopnost soustředění a paměť, rozvíjí se úzkostné a depresivní poruchy. Změny v mozku mohou být i trvalé. Velmi nebezpečná až smrtelná je také kombinace léků a alkoholu. Zároveň by se závislý člověk nikdy neměl pokoušet vysadit léky sám bez odborné pomoci.

You may also like...