daniel oralek

Elitní běžec Daniel Orálek radí: na začátku neřešte styl

Brněnský běžec Daniel Orálek je přední český běžec, který toho má za sebou co se běhu týče doopravdy mnoho. Tento sportovec tělem i duší běhá od roku 1982 a na jeho výsledcích je to skutečně znát. Daniel radí všem začínajícím a nadšeným běžcům a nabádá je ke klidu a trpělivosti. Dle jeho slov by se na prvních tréninkách neměla řešit technika ani styl. Všechno má svůj čas. Zkrátka se rozeběhněte a běžte. Nerozhlížejte se po okolí a nepřemýšlejte, co si o vás ostatní budou myslet. Okolo vás je nespočet podobných začínajících běžců.

Pokud už nebudete moci, nevadí, přejděte v rychlou chůzi. Největším omylem je snažit se za každou cenu překonat sám sebe, dostat ze sebe maximum a zničit se. Klíčové není ani tempo. Základem je cítit se dobře a zmapovat své síly. Od toho se dá dále odrazit.
Důležité je vytrvat a nevzdat se. Neočekávejte výsledky po týdnu běhání. Ovoce přijde až později. Očekávaný efekt je viditelný po delší době, proto vydržte a nebuďte nervózní po prvním běhu.
Je dobré jíst před během něco speciálního? Odráží se na základě toho trénink? Daniel Orálek se odkazuje na takzvanou racionální výživu. V každém případě varuje před jídlem před během. To je nebezpečné a nekomfortní. Běhat s plným žaludkem by se nemělo.

Pro odlehčení na závěr stará známá pravda, že na běhání je nejnáročnější ten moment, kdy se vypravujete z domova. Jakmile vyběhnete, je to báječné a nic vás netíží.
Daniel se shoduje s řadou dalších profesionálních sportovců, že nejdůležitější je dobrý pocit ze sportu. Vydržte, pokud vás neoslní první trénink, vydejte se na další a další a na desátý pokus to přijde!

You may also like...