Endoprotéza kolene: Jak poznat, že ji potřebujete, jak dlouho vydrží, co vás čeká?

Endoprotéza kolene: Jak poznat, že ji potřebujete, jak dlouho vydrží, co vás čeká?

Když se váš lékař zaměří na bolest, kterou prožíváte, na rentgenové snímky, nebo na hybnost vašich končetin, může vám navrhnout endoprotézu kolene. Co to pro vás znamená?  

Potřebuji endoprotézu kolene?  

Nejprve je samozřejmě nutné odborné vyšetření. Váš ošetřující lékař vás pošle na ortopedii a revmatologii. Zde se bude konat několik vyšetření a budou zajištěny rentgenové snímky. Ortoped rozhodne, zda je nutné k endoprotéze kolene přistoupit. V důsledku poškození kloubu totiž může docházet k velkým bolestem a snížení hybnosti kloubů.  

Před operací je nutné vyšetření 

Pokud je vám operace indikována, budete potřebovat předoperační vyšetření. Zde se provádí laboratorní screening a eliminují se záněty v těle (například záněty močových cest, zubů či gynekologické potíže). Samozřejmostí je kompletní vyšetření kardiovaskulárního aparátu. Někdy se odebírá krev, která vám bude následně vrácena.  

Jak dlouho je nutné zůstat v nemocnici  

Po výměně kolenního kloubu se v nemocnici zůstává nejčastěji po dobu dvou týdnů. Následuje domácí léčba a rehabilitace. Aby vás pustili domů, musíte již být soběstační. Počítejte s tím, že zhruba po dobu 6 týdnů budete chodit o berlích.  

Jak dlouho vůbec protéza kolene vydrží? 

Nejčastěji se jako směrodatný údaj ohledně životnosti kolenního kloubu udává doba 15 let. Samozřejmě ale záleží na tom, jak se budete pohybovat. Pokud budete volit sportovní aktivity, které jsou rizikové, zjistíte, že nadměrná fyzická aktivita vám může uškodit. Zdravý pohyb je ale samozřejmě k dobru věci. Životnost kloubní náhradě ubírá také obezita.  

Regenerace po operaci 

Celková doba rehabilitace a regenerace po operaci kolene je velmi individuální. S přibývajícím věkem se doba regenerace zpomaluje, proto je nutno počítat, že ještě po dobu dvou následujících let si musíte dávat pozor na pravidelné cvičení, rehabilitace a trpělivost. Pravidelný pohyb je k dobru věci.  

Endoprotéza kolene je možnost, jak být opět plně soběstační i v době, kdy máme již kolenní kloub trvale poškozený.  

You may also like...