Běháni a hubnutí

Hubnutí pomocí běhu

Začali jste běhat s vidinou, že zhubnete? Běháte neustále jako o život, zvyšujete kilometry, trávíte delší čas na trati, ale kila prostě nejdou dolů? Zjistíme spolu, kde děláte chybu. Běh je pro redukci váhy velmi dobrá aktivita. Musíte ale běhat správně, jinak se výsledky jen tak nedostaví.

Tepová frekvence

Hlídejte si i tepovku. Zátěž na úrovni 60 až 70 % vaší maximální tepové frekvence je určená na hubnutí. Většinou je problém už tady u většiny běžců, kteří chtějí zhubnout. Nesmíte být nad ani pod. Je ale dobré občas zkrátit tratě.

Omezením vytrvalostních dlouhých tratí si můžete i pomoci. Běháte-li denně či ob den víc než 90 minut, jde o velkou zátěž pro vaše tělo a saháte velmi hluboko do svých velmi ostře střežených energetických rezerv. Pokud takto týráme tělo příliš často, bere to jako hladovění. Začne zásoby energie více střežit, bere to jako ohrožení a začne šetřit. Tělo nebude chtít spalovat tuky a přijdou známé záchvaty vlčího hladu, které jsou naprosto nezvladatelné. Držíte-li tepovku a nehubnete, zkraťte tratě.

Tempo zvedněte tak, abyste udrželi zkrácením tratí vysokou míru zátěže. Překvapíte tělo novým impulzem. Zatížíte svůj energetický systém naprosto odlišným způsobem, než vaše tělo zná. Zrychlete a zařaďte pestřejší formu tréninku. Střídejte pohyb. Běh v tempu, opakujte sprint a klidně zkuste HIIT intervaly.

Relax a regenerace

Pokud se hodně snažíte, všeho moc prostě škodí. Běháte denně, abyste náhodou nepřibrali, když odpočíváte? Tak to je chyba. Velký stres tělu nesvědčí a stresové hormony začnou upřednostňovat pálení cukrů před žádoucím odbouráváním tuků. Nebudete mít energii a ani nezhubnete. Dejte tělu najevo, že odpočinek je důležitý. Tělo zareaguje, nebude ukládat zásoby a bude hubnout.

Jakmile skončíte s běháním nebo jinou formou pohybu, doplňujte vždy živiny. Spálili jste hodně energie při tréninku. Nesmíte myslet na to, že to hned zase zničíte tím, že se najíte. Je důležité, jak a čím doplníte energii. Konzumace cukrů a bílkovin, která nastane brzy po zápřahu, urychlí regeneraci svalů, ale dá i vašemu tělu jasnou zprávu, že nemusí šetřit a ukládat. Může klidně bez ohrožení spalovat a doplnění přijde včas. Takže bílkoviny, dostatek zeleniny a kvalitní sacharidy s troškou těch správných tuků vám udělá výbornou službu.

You may also like...