I zimní běh vyžaduje správné dýchání

Zima patří letos rozhodně k těm nejtužším. Teploty trhají své rekordy, teplá obuv už není, co bývala, protože letos byste museli chodit jako Eskymáci, aby vám nebyla sebemenší zima. Kabáty ani teplé bundy nehřejí tak, jak je potřeba. Holt už tu zimu musíme nějak přečkat, snad poté přijde alespoň teplé jaro.

Takové jaro by ocenili převážně milovníci venkovních sportů. Jízda na kole v zimě vyžaduje velké přemlouvání a víc než teplé oblečení. Stejně tak běh. Sice je zimní běh zdravější, je ovšem málo praktikovaný. Nikdo se totiž nechce oblékat jako cibule. Doporučuje se totiž oblečení vrstvit (raději více tenkých vrstev než dvě tlusté). Navíc především v zimě se klade ještě větší důraz na správné dýchání.

Studený vzduch totiž není příjemný skoro nikomu. Dalo by se říct, že nás často přímo bodá v hrdle. Proto první, co uděláme po příchodu domů, je, že si uvaříme teplý čaj, abychom krku dostatečně ulevili. U běhu je ale umět správně dýchat jedno z nejzákladnějších pravidel, stejně jako dodržování pitného režimu. Dbejte na to, abyste se přirozeně nadechovali nosem a vydechovali ústy. Nadechování jen ústy by totiž mohlo způsobit zdravotní potíže, a to především nemoc průdušek. Dbejte proto převážně na nos, aby on vdechoval a ústa vydechovala. Nebojte se rozkašlání, to hrozí pouze v případě, přejdete-li rychle z tepla do zimy či naopak.

zimě také nezapomínejte na pitný režim, i když vám je studenější voda (která bohužel zchladne během běhu) možná nepříjemná, nelze bez ní žít, natož cvičit či běhat. Možnou alternativou je změnit vodu za čaj, například ten zelený či jakýkoli neoslazený. V zimě se doporučuje vypít dokonce o litr víc, protože při zimním běhu nemáte takovou potřebu pít. Proč? Je to způsobeno tím, že se méně potíte. Funkční prádlo většinu tělesného potu absorbuje. Jelikož se jedná o nižší teploty, tělo není ani při zahřátí nuceno se tolik potit. Proto necítíte pocit sucha v hrdle, nemáte potřebu se napít. Litr navíc tak pomáhá tělu, aby se tímto nenechalo vyvést z míry.

You may also like...